• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.20)
roverandom - j.r.r. tolkien
"bir varmış, bir yokmuş. rover adında küçük bir köpek varmış. hem yaşlı çok küçükmüş hem de boyu, yoksa hiç yaramazlık yapmazmış. bahçede güneşin altında sarı topuyla oynarken pek mutluymuş, yoksa yaptığı şeyi asla yapmazmış."

tolkien'in oğlu micheal hilary reuel tolkien, o günlerde sürekli olarak vakit geçirdiği küçük bir oyuncak köpeğe (kurşundan yapılan, siyah ve beyaz renklerde) karşı ilgili, hatta tutkundur. bir gün sahilde ailesiyle beraber denizde taş kaydırırken oyuncak köpeği çakıllıkların üstüne koyar ve birsüre sonra tekrar eline almak için baktığında köpeği bulamaz. babası ve abileri günlerce köpeği arasalar da bulamazlar.

tolkien oğlunun üzüntüsünü bastırmak için bir hikâye uydurur; beyaz çakıllıklı kumsalda kaybolan köpek bir "kum büyücüsü"yle karşılar...


 1. sizce de ayda ejderhalar yok mu ?
  ayrıca kesinlikle filmi çekilesidir.
 2. sevgilimin tolkien e giriş kitabı olarak gördüğü, orta dünyaya çok çok uzaktan göz kırpan masal
  çocuk edebiyatına çok hakim değilim, genelde okuduklarım çocuk edebiyatı görünümünde yetişkinlere hitap eden kitaplar (gulliver's travels, alice's adventures in wonderland, through the lookin glass, the little prince gibi)
  haliyle roverandom eski okumalarımın yanında sönük kaldı
  bu arada ben ithaki den okudum, ingilizce okusam en azından tolkien in dile hakimiyetini daha iyi algılardım çünkü çeviri metinde bile kelime oyunları ve ses tekrarları görülüyordu