1. tam adı max karl ernst ludwig planck'tır. 1900'lü yıllarda fiziğin önderlerinden biri einstein ise, diğeri de max planck'ın ta kendisidir.

  kuantum fiziği dendiğinde akıllara gelen ilk isim einstein'dır şüphesiz. hatta fizik dendiğinde insanların kafasında "newton, einstein, hawking" gibi bir sıralama oluşur.

  bilmediğimiz şey ise kuantum fiziğinin babası, kuantum teorisiyle nobel ödülü kazanan max planck'tır.

  üniversitede fizik bölümüne başvurduğunda, helmholtz planck'a "fizikte yapılacak pek bir şey kalmadı, ilerlemeye açık başka bir bilim dalını seç istersen" gibi bir öneride bulunmuş. allahtan planck bu öneriyi dikkate almamış ve planck sabiti, planck ışınım yasası gibi pek çok şeyi ortaya çıkarmıştır.

  enerjinin davranışını "sürekli, kesintisiz bir akış halinde" olarak açıklayan klasik fizik kurallarını yıkmış, enerjinin kesikli olabileceğini, paketler halinde taşınabileceğini öngören "kuantum teorisi"ni ortaya atmıştır.

  bugün ise en basit seviyede, planck'ı en ünlü formülü e=h.f'le tanıyoruz. formülün anlatmaya çalıştığı şey bir enerji parçacığıyla (kuantum) dalga frekansı arasındaki ilişki. bir radyasyonda verilen enerji miktarı, dalga frekansıyla planck sabitinin çarpımına eşit.

  adam münih üniversitesinde kirchoff ve helmholtz'dan ders almış, bizde de öyle hocalar olsaydı biz de bulurduk ne var ki.

  daha fazla bilgi için:
  (bkz: planck sabiti)

mesaj gönder