• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.64)
harry potter ve felsefe taşı - j. k. rowling
Büyücü anne ve babasının gizemli bir şekilde ölümünden sonra Harry Potter, kendisine sığıntı gibi davranan akrabaları ile yaşamaya başlamıştır. Annesinin ve babasının trafik kazasında öldüğünü sanmakta ve hiçbir gerçeği bilmemektedir. 11. yaş gününde bir baykuş Harry'e yeşil renkte yazılmış bir mektup getirir. Evdekiler tarafından imha edilen mektubun aynıları daha sonraki günlerde de getirilmeye devam eder fakat Harry bir türlü mektubu okuyamamaktadır. Bu sıradışı olaylardan kurtulmak için denizin ortasında bir ada da bulunan bir eve bile taşınılır. Bir süre sonra Hagrid eve gelerek Harry'e gerçeği, babasının Lord Voldemort tarafından öldürüldüğünü, annesinin ise kendisini korumak için kendini feda ettiğini anlatır. Onun bir büyücü olduğunu ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda okumaya hak kazandığını ifade eder. Buna inanamayan Harry bunca zaman yaşadığı olaylardan yola çıkarak okula gitmeye karar verir. Dursley Ailesi buna karşı çıksalar da yapabilecekleri herhangi bir şey yoktur. Harry, Hogwarts'a yolculuğunda Ron ve Hermione ile tanışır. Bunun yanı sıra bir de düşman kazanır, Draco Malfoy Hogwarts'a gelince Ron ve Hermione ile birlikte uzun araştırmalar sonucunda. Lord Voldemort'un ölümsüzlük ve her madeni altına çeviren bir taşı Felsefe Taşı Hogwarts'tan ele geçirip dirilmeye çalıştığını öğrenir. Profesör Snape'in Voldemort'a yardım ettiğini düşünür. Ancak bilmediği bir şey vardır, Profesör Snape, taşın bir koruyucusudur ve taşın orada kalması için elinden geleni yapar. Bu Arada boşluktan faydalanan Profesör Querriel ise Voldemort'un asıl yardımcısıdır ve taşı almaya çalışır. Voldemort, Querriel'in bedeninde parazit gibi yaşamaktadır, bu yüzden Voldemort / Querriel Harry'e dokunamaz.( Annesinin yaptığı sihir nedeniyle.) Dokunduğu anda kuma dönüşür ve ölür. Voldemort'un ruhu oradan uzaklaşır ve yeni bir çözüm arayışına girer. (Kaynak: vikipedi)
 1. hakkında girilen mesaj sayısına ağzım açık baktığım kitap.

  böyle bir efsane, bu kadar başı boş mu bırakılır yahu!?

  cidden çok hoştur felsefe taşı. rowling'in anca bir dahiye yakışacak denli güzel kurguladığı olaylara attığı sağlam temel, harry'i ve arkadaşlarını tanımak, serinin geçeceği toprakların kokusunu yavaş yavaş içine çekmek, türlü türlü sihirlerle neler yapılabileceğinin hayaline kapılmak..

  çok şey kaybeder harry potter serisini okumayan. he, eğer birileri bu seriye çocuk kitabı diyorsa, hemencecik ağzına kürekle vurunuz. seksen dokuz buçuk yaşında bile okunur harry potter. ölüm döşeğinde bile okunur. ne çocukluğu..?

mesaj gönder