1. bu tür vakalara müdahale etmenin hukuki, polisiye, teknik, psikolojik bir sürü boyutu vardır. 7-8 saat boyunca imkanlarınızı sefer edip, düzgün bir plan yapıp; saçma sapan kimseye faydası olmayan en çok da kendi öz gücünü harcayan bir feda motivasyonuyla ölüme gideceği belli eylemcileri bir takım tavizler vererek ikna edemiyor ve neticede dalalım içeridekilerin hepsi ölürse ölsün noktasına geliyorsanız, bizzat devlet olarak suç işlemiş, kendi yasalarınızı uygulamamış olursunuz.

    "terörist" dediğiniz kişi suç işlemiş bir yurttaştır. devletseniz, yani sürdürülebilir bir kamu düzeni, bir hukuk sistemi, bir yasal çerçeve, bir siyasal-ekonomik-toplumsal işleyiş kurduğunuzu ve işlettiğinizi iddia ediyorsanız; sizin bir personelinizi öldürse dahi suçluyu kafanıza göre infaz edemezsiniz, onun da hakları vardır. rehineyi kurtaramayacağınız bir pozisyona düşmeniz bile eylemcileri öldürme hakkını sağlamaz, mümkün mertebe canlı, yaralı yakalamaya gayret etmek, sonrasında onları yargılamak durumundasınız. ceza kanununa göre, cinayet işleyen bir adamın cezası polis tarafından infaz edilmek değil en azından. böyle yapıyorsanız, ki fiiliyatta genellikle olan budur, o zaman asıl "terör örgütü" siz olursunuz.

    berkin'i ölümüne yol açarak suç işleyen görevlilerin teşhiri için yapılan eyleme bu şekilde müdahale edilirken başka bir suç işlenmiş gibi görünüyor. düzgün işleyen bir hukuk sistemi olsa bu müdahalenin soruşturulması gerekir. ancak otopsi, balistik, olay yeri inceleme gibi konularda yapılan resmi açıklamalara güvenmemek için çok sebep var. neticede sahte delillerle insanların mahkum edildiği, siyasal dengeler değişince de bu durumun ifşa edilip serbest bırakıldığı bir ülke burası.

    dolayısıyla o odada olanları tam olarak öğrenme imkanımız yok gibi bir şey, ama şu ana kadar görebildiğimiz sert, bomba atılan, çok sayıda kurşun sıkılan, savcıyı gözden çıkaran bir müdahale olduğu. savcıya isabet eden kurşunları kim sıkmış olursa olsun, teorik olarak bunu eylemciler de müdahale edenler de her ikisi de yapmış olabilir, her halükarda onu öldürenler 8-10 m2lik bir odaya bu şekilde müdahale kararını alanlardır aslında.
    mutlu

mesaj gönder