1. kimilerine göre 120 milyon yıl önce, kimilerine göre 2.6 milyon yıl önce, kimilerine göre 10 bin yıl önce, kimilerine göre ise hala yaşadığı iddia edilen ortalama 20 metre boyu ve 40 ton ağırlığı olan şuan ki köpek balıklarının atası olarak kabul edilen bir deniz canavarı. bu canavarın besin kaynağı ise balinalardı. kuvvetini ve büyüklüğünü anlamak için beslendiği canlıya bakmak yeter artar bile. balinayla beslenen başka bir deniz canlısı sanırım olmamıştır. şuan yaşadığını söylemek çok ütopik bir şey hatta olanaksız sırf heyecan olsun diye söylenmiş bir şey. megalodonun günümüzdeki dünyaya uyum sağlaması mümkün değil ki zaten neslinin tükenmesinin sebebi soğuk suya zor adapte olmaları ve panama kıstağının oluşması.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/Pm-map.png - panama kıstağı
    kuzey amerika ile günay amerika birleşerek panama kıstağını oluşturuyor ve megalodonlar tropik sularda sıkışıyor ve balinalarda ılık iklimden soğuk iklimlere göç ediyor. soğuk iklimlere de uyum sağlayamayan megalodon sıkışıp kaldığı yerde yeterli besin ve enerjiyi alamıyor muhtemelen de nesilleri açlıktan tükeniyor. ayrıca zannedildiği gibi erişilmesi imkansız derin yerlerde değil boyutlarına göre sığ yerlerde yaşıyorlardı. köpek balıklarına da megalodunun günümüze ayak uydurmuş hali diyebiliriz.

    http://i.hizliresim.com/0mkb2o.jpg - bu fotoğrafta kadının elinde bir megalodon dişinin fosili bulunuyor. bu fotoğraftan bu canlının ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz.

    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/Megalodon_tooth_with_great_white_sharks_teeth-3-2.jpg - bu fotoğraf ise megalodonun ve günümüzdeki köpek balığının dişlerinin boyutunun karşılaştırılması.

    http://i.hizliresim.com/orZnY7.jpg bu fotoğrafta da bilim adamının elinde tuttuğu çene normal bir köpek balığının çenesi. çevresindeki diğer çenede bir megalodon çenesi.

mesaj gönder