1. pentagram'ın 1997'de çıkarttığı anatolia albümünden sonra harbiye açık hava tiyatrosu'nda verdiği konserin kayıtlarından oluşmuştur. grup elemanları ilk albümden beri değişmeyen hakan utangaç, cenk ünnü, tarkan gözübüyük; amerika'daki konservatuvar eğitimi tamamlayıp geri dönmüş olan demir demirkan ve ekibe yeni katılan murat ilkan'dır.

    tamam heavy metal yapıyorlar sorun yok. ama bir albümün adı neden popçular dışarı konur ki diye düşünebilirsiniz. bir hikayesi var elbette.

    bir önceki sene piyasaya sürülen ve yurt içi/dışında büyük ilgi gören anatolia albümünden sonra yapılan bir konserdir ve grup tarihinin en iyi konserlerinden biridir. anatolia albümünde yine aynı isimli şarkıda back vocallik yapan sertap erener, eşi levent yüksel'le birlikte konsere davet edilmiştir (yıllar sonra pentagram gitaristi demir'le birlikte olmaları ise ilginç bir olaydır). sertap'a bir nevi katkısından dolayı teşekkür niteliğinde bir davettir bu. ama seyirciler hiç de öyle düşünmezler. metal müziğin iyiden iyiye ülkemizde yayıldığı hatta zirvelerini yaşadığı yıllardır (metallica konseri falan olmuştu o dönem bilen bilir). böylesine coşkulu bir kalabalığın içinde ülkenin en ünlü iki popçusunun olmasıysa pek hoş sonuçlar doğurmamış. şarkı aralarında seyirciler hep bir ağızdan "popçular dışarı popçular dışarı" diye tezahüratta bulunmuştur bu ikiliye yönelik. hatta bu olay magazinde bile yer almıştır. olay bu kadar büyüyünce de albümünün adının başka bir şey olmaması gerekirdi zaten. albümün kapak fotoğrafı ise bereket tanrısıyla olayı bir kademe daha yukarı taşımıştır.

    böyle güzel bir olaydan sonra türk rock dinleyicilerinin bir mottosu olmuştur bu söz. sadece onların değil popa karşı olan herkesin olması gerekir aslında. hala daha pentagram konserlerinde ara ara yapılır bu tezahürat. yapılmaya da devam etmelidir.
    jimi

mesaj gönder