1. taşa kazınmış bir aşk şiiri olarak tanımlanan Hindistan, Agra’daki Tac Mahal, dünyanın en güzel mimari eserlerinden biri olarak görülüyor. İngiliz Lordu Edward Lear’ın “İnsanlar ikiye ayrılır: Tac Mahal’i görenler ve görmeyenler” sözleri bize bu yapının mükemmelliğini biraz da olsa ifade ediyor olmalı demiş.

  Babür İmparatorluğunun 1593-1666 arasında hüküm süren 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından İmparatorluk başkenti Agra’da Jumna Nehri’nin kıyısında inşa ettirilmiştir. Şah Cihan tarafından 20 sene evli kaldığı ve 14 çocuk doğuran eşi Begüm Mümtaz Mahal için yaptırılmıştır.

  Yapının mimarları; Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapımı için Şah Cihan tarafından İstanbul‘dan davet edilmiştir. 1632’de inşasına başlanan eser, 20 yıl sonra 1652’de tamamlanmıştır.

  Şah Cihan döneminin eseri olan Tac Mahal dünyanın harikalarından birisi ve çok özgün etkileyici bir mimariye sahip. Tac Mahal’in yapımında beyaz mermer ve kırmızı kum taşı kullanılmıştır.

  Görkemli ana türbe binası tamamen beyaz mermerden, külliye içindeki diğer kısımlarında ise kırmızı kum taşı kullanılmıştır. Tac Mahal’in mermerleri üzerine yapılan oymalarda akik, kristal, firuze, yakut, zümrüt, elmas, topaz, inci, mercan, lacivert taşı, sedef altın, fildişi gibi değerli taşlar kullanılmıştır.

  Bu taşları Hint prensleri Şah Cihan’a hediye etmişlerdir. İran ve Türk sitilinde düzenlenmiş türbe, çeşitli ağaçlar, su yolları ve fıskiyelerin süslediği bir bahçe içerisinde yer almaktadır.

  İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı, dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek için başlattığı yarışmaya 21 finalist eser katılmıştır. Dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişi cep telefonu ve Yeni 7 Harika[3] adlı internet sitesinde 6 yıl boyunca oy kullanarak dünyanın yeni 7 harikasını seçmiştir. Cep telefonu ve internet oylarıyla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası, 7 Temmuz 2007'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da ilan edilmiştir. Dünyanın yeni 7 harikası; Ürdün'deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika'daki Chichen Itza Piramidi, İtalya'nın Roma kentindeki Kolezyum ve Hindistan'daki Tac Mahal anıtmezarı şeklinde sıralanmıştır.

  tac mahal
  tac mahal 2

  kaynak: yoldaolmak.com

mesaj gönder