• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.74)
taare zameen par - aamir khan
harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film.


 1. bir öğretmenin ya da öğretmen adayının kesinlikle izlemesi gereken filmdir. hatta sıradan bir vatandaşın bile kesinlikle izlemesi gereken filmdir.
  !---- spoiler ----!

  resimlerini birbirlerini gösterdikleri sahneden etkilenmeyene insan demem.

  !---- spoiler ----!
 2. eğitim zayiatı sayılan tüm öğrenciler için yapılmış film.
  her öğrenci eğitim hayatına keyifli, öğrenmeye istekli başlar. ancak sistemin dişlileri onu itinayla öğütür, un ufak eder. öğütemezse de marjinal olarak damgalayıp sistemin dışına atar. buna direnenler ise taare zameen par gibi filmleri çeker, seyreder, sever...
  orsed
 3. içinde aamir khan'ın olduğu her film ayrı güzel ve izlenmeye değer. "her çocuk özeldir", "yerdeki yıldızlar" şeklinde türkçeye çevrilen film, her çocuğun öğrenme yeteneğinin farklı olduğunu gösteriyor. filmin en önemli yanı bir öğretmenin farkındalığının ve ilgisinin bir öğrencinin dünyasını tamamen değiştirebileceğini ortaya koyması. filmdeki çocuk disleksi hastasıdır. buna karşın olağanüstü bir resim yeteneği vardır.

  bu film okul yöneticileri, öğretmenler ve kendi yapamadıklarını çocuklarından bekleyen, sadece iyi not aldıkları zaman çocuklarını değerli gören anne
  babalara yıl boyunca ara ara izlettirilmeli.

  çocuğun durumunun farkına varan öğretmenin aileyi ziyareti sırasında bulduğu bir resim defteri insanın gözlerinin yaşarmasına sebep oluyor. bence burası filmin en etkileyici sahnesi. çocuk, defterin her sayfasına annesi, babası, abisi ve kendisinin olduğu aile resimi çizmiş. defterin sayfaları hızlıca çevrilince kendi resminin her sayfada aileden ayrıldığı görülüyor. çünkü babası onu ailesinden uzak bir yerde bulunan yatılı bir okula göndermiştir.

  filmde babanın çocuğa karşı sergilediği katı ve sevgisiz tavrına karşı öğretmenin (aamir khan) şu sözleri tokat gibidir:
  "solomon adaları'nda yerli halk ormanların bir bölümünü tarım için kullanmak istedikleri zaman ağaçları kesmezlermiş. onun yerine ağaçların etrafını sarıp bağırarak sövüp sayarlar, lanet okurlarmış. birkaç güne kalmadan ağaçların yaprakları solar ve kendi kendine ölür gidermiş. "
 4. Bazı Ünlü Disklektiklerin Sözler;

  Öğretmenim sersemin teki olduğumu söylüyor, babam da aptal olduğumu düşünüyordu. Bense artık budalanın teki olduğuma karar vermiştim.
  Thomas Edison /Bilim adamı

  Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı.
  Albert Einstein /Bilim adamı

  Okuma güçlüğü çeken bir bilim adamını, bilimsel becerileri olmayan bir okur-yazara tercih etmelisiniz.
  Leonardo Da Vinci/Sanatcı-Bilim A.

  Okul yıllarında kendimi oldukça bezgin ve cesaretim kırılmış hissederdim. Kendini sınıftan tamamen dışlanmış veya yarışın en sonunda hissetmek berbat bir duyguydu.
  Winston Churchill/Devlet adamı

  Ailedeki en yavaş kişi olduğumu düşünürdüm. Korkarım oldukça haklıydım ve bu gerçeği kabul etmem gerekiyordu. Yazmak ve hecelemek benim için kabustu. Yazdığım harfler asıllarından çok farklı oluyordu. Okuma ve telaffuzum da felaket derecede kötüydü.
  Agahta Christie/Yazar

  Dikkatimi toplamak konusunda kendimi eğitmem gerekiyordu. Daha iyisini yapabileceğimi ve aynı zamanda daha iyi okuyabileceğimi herkese göstermekti dileğim.
  Tom Cruise/Oyuncu

  Okulda hep kötü notlar alırdım, C’ler, D’ler ve F’ler… Sonunda okuldan kaçtım. Öğrendiğim her şeyi dinleyerek aklıma sokmam gerekiyordu. Bu da beni çok zorluyordu. Karneme hep potansiyelimi tam anlamıyla kullanamadığım notu düşülürdü…
  Cher/Şarkıcı, Oyuncu

  Bu liste aslında bir hayli kabarık. Gerçekten öğretmenlere çok iş düşmekte..
  Tegvciğiminde dediği giibi
  'Bir Çocuk Değişir, Dünya Değişir.'
 5. ufku iki katına çıkaran şeyler derlerdi de çok itibar etmezdim ama bu film baya baya bu tabire uygun.

  filmin ana karakteri olan çocuk(ronaldinho) baştan sona muazzam oynamıştır benim gözümde tabi aamir khan'ı da es geçmemek gerekiyor.

  filmi bence herkes izlemeli ama özellikle bir öğretmen ve velilerin kesinlikle izlemesi ve kafalarına kazınması gerektiğini düşünüyorum.

  10/10'luk bir filmdir benim için.

  dikkat çektikleri konu ile ilgili olarak verdikleri mesaj içinse (bkz: disleksi)
 6. bu film ve diğer amir khan filmlerini yeşilçam misali izlerim. adam özlü söz gibi film yapıyor arkadaş. marka oldu.