1. ekşide, çok zararlı olduğu ile ilgili bir netry yazılmış. ben de bir şeyler yazayım;

  nescafe bir markadır. o tarz çözünebilir kahvelere granül kahve denir. nescafe' yi suçlayıp da jacops' u atlayamayız örneğin.

  granül kahve bir rivayete göre amerikan askerleri için üretilmiş ilk defa. fakat sonrasına gerekli incelemelerin ardından bu ürünün askerlere verilmemesine karar verilmiş.(ben bu hikayeyi çok tutmam)

  peki granül kahve nedir?
  granül kahvenin yani o suda çözünebilir kahvenin o kahverengi tanecikleri kahve çekirdeği değildir. kahve çekirdeği suda çözünmez. zaten türk kahvesinde bunun en somut örneğini görürsünüz. en ince şekilde çekilmiş(pudra kıvamında daha ne olsun) kahveden yapılan türk kahvesi içerisindeki telve denen şey hepinizin bildiği gibi kahve çekirdeğidir işte.

  granül kahvenin ne olduğuyla ilgili tanımlarda sürekli suyu alınmış kahve diye bir cümle görürsünüz ama detaylı bir şekilde granül kahveyi anlatan kaynak çok azdır. benim gördüğüm en iyi yazı bu granül kahve ile ilgili;

  http://kahvefikri.com/blog/5n1k-hazir-kahve-cozunebilir-kahve/

  bilal' e anlatır gibi anlatırsak; kahve çekirdeği sıcak su ile karıştırılarak kahvenin kokusu, rengi ve tadı suya geçer. yani bildiğiniz kahve demleme işte. sonrasında bu sıvı haldeki içmeye hazır kahve önce yoğunlaştırılır sonra da kurutulur. işte bu kurtulmuş kahveyi sıcak suya attığınızda çözünür. kısaca granül kahve budur. işin bu kısmında kimyasal kullanmadığını iddia eder granül kahve üreticileri ki sağlıklı olup olmaması bir tarafa bir filtre kahveye ya da french presse göre çok daha lezzetsiz bir şey oalcağı çok açık bunun. dolayısıyla bunun tadını, kokusunu, aromasını sağlamak için bence içine illa ki bir şeyler karıştırıyorlardır. zaten bu tür kahvenin zararlarını anlatan arkadaşın da anlattığı bu yanlış anlamadıysam. süt tozu ve yakılmış fındık kabuğu karıştırılıyor demiş örneğin tat ve aroma için.

  ben kahveyi hep sade tükettiğimden ya da en fazla içine biraz viski koyduğumdan süt tozunu da kahvenin bir parçası olarak değil aroma arttırıcı, tat verici bir şey olarak görüyorum. bunu şu yüzden belirttim; süt tozunu kahvenin ayrılmaz bir parçası oalrak gören tüketiciler var.

  naçizane tavsiyem;

  kahvenin ekipmanları çok pahalı. yeni nesil demleme teknikleri için gerekli olan aparatlar çok pahalı gerçekten ama kıçı kırık bir french press' i maksimum 30 tl' ye alır ve en az 1 sene sorunsuz kullanırsınız. 250 gr. kahve çekirdeğini de 20 tl' ye starbucsktan alıp ücretsiz olarak french press' e uygun boyutta çektirebilirsiniz. bununla da artık damak zevkine göre, istediğiniz sertlikte yaklaşık olarak 25 kupa kahve demleyebilrisiniz. yani kahvenin kupası 1 tl' den daha ucuza mal olur ki bu hem sağlıklı, hem de granül kahve ile kıyaslanmayacak kadar kaliteli ve lezzetlidir.

  not: ekşide bir arakdaşımızın bu başlıkta sorduğu şu güzel soruya(başlıktaki en beğenilen entry) kayıtsız kalamayıp cevap yazmak istiyorum;

  --- spoiler ---

  simdi biri bana su celiskiyi anlatabilir mi?

  nescafe, cafe crown, jacobs marka 2si 1 arada, 3u 1 arada paketleri yaklasik 15 gram.

  100 gramlik nescafe paketlerinde ise bardak basina bir tatli kasigi(2 gram) kullanin yaziyor.

  eger bir bardak nescafe icin gerekli olan miktar 2-3 gram ise 14-15 gramlik 2si 1 arada paketinin anormalligi nedir? 12 gram krema mi var icinde?

  umarim bir bilirkisi soruma cevap bulabilir.
  --- spoiler ---

  eğer atmadıysam ki atmamış olmam lazım evde gazete küpürleri arasında bir kahve zincirinin ceo' sunun röportajı vardı. o röportajda adam bu üçü bir arada gibi kahvelerin yukarıa yazdığım linkte anlatılan granül kahvenin üretimi sırasında artan tortudan yapıldığını söylemişti. yani bildiğin çöp. bu yüzden o tek kullanımlık kahvelerdeki ürün miktarı kavanozda ya da pakette satılan kahvelerin bir bardak kahve için önerilen miktarına kıyasla daha fazladır diye düşünüyorum. bilal' e anlatır gibi anlatırsak; bir kutu fındıklı kurabiyeyi gömdüğümüzde kutunun dibinde fındık parçaları kalır ya hani, işte bu tek kullanımlık kahvelerdeki ürün de, paketler ya da kavanozlarda satılan granül kahvenin üretimi sırasında dipte kalan artıktır, tozdur.

mesaj gönder