1. ana akım sinemadan bıktığımdan biraz da sanat sinemasını sıkılmadan izleyebilen ve hatta keyif alan mazoşist arkadaşım @tukenen kisi'ye özendiğimden dolayı gene kendisinin tavsiyesi üzerine filmlerini izlemeye başladığım über yönetmen.

  benim gibi bu yola baş koymuş canım yoldaşlarıma birkaç tavsiye vereceğim.

  1. öncelikle ana akım sineması izleye izleye hazıra alıştığımızdan olaylar hakkında hemen çok mantıklı neden sonuçlar arıyoruz. bu filmlerde bu yok beklemeyin kendi nedeninizi kendiniz bulun. gene de anlam ifade etmiyorsa gidin eleştirileri okuyun ekşiyi okuyun. ben öyle yaptım her şey çok mantıklı.

  2. saçma sapan hiçbir yere bağlamayadığınız bir sahne olursa örneğin elmanın ağaçtan düşüp yuvarlanması 5 dakika boyunca size izletiliyorsa onun eninde sonunda aranan cesedin yanına düşmesi ve newtonun kafasına düşmesi gibi filmin senaryosuna katkıda bulunan önemli bir olay zannetmeyin. kesin varoluşsal bir sıkıntıdır. gidip ekşiden okuyun. bu elma size başka bir şey anlatıyor çünkü.

  3. diyaloglar aslında hiçbir zaman hikayeyi tam anlatmıyor. hep destekleyici tarzda. her diyalogta aslında başka bir şey anlatılıyor. yani kötü adam gelip size planlarını anlattığı bir sahne yok. daha ziyade kötü adam bir şeyler yapıyor ve kötü sonuçları oluyor. bunu da arkadaşına bambaşka şekilde anlatıyor. aslında kötü bile değil. hayat neyse o. her şey gerçek. kahraman da yok büyük aşıklar da. siyah beyaz hiç yok. nuri bilge bir renk olsa kesin gri olurdu. bu kadar gri hikaye olur mu kardeşim.

  4. filmin sonunda bir ana cümle beklemeyin. size büyüklerimizi saymak küçüklerimizi sevmenin öneminden çok büyüklerimin yüzüne gülerken arkadan nasıl da küfrettiğimizi ve nasıl iyrenç insanlar olduğumuzu anlatır bu filmler.

  5. bir de çerez niyetine izlemeyin. vakit ayırın kafa patlatın. gerekirse bir daha izleyin. sonuçta sanat algısı bugüne kadar gelişmemiş kalas adamlarız. eğip bükmeye çalışıyoruz kendimizi.

  6. sigara içiyorsanız yedek paketinizi yanınızda bulundurun. çok fena sigara içirtiyor.

  bu şekilde yaklaşarak en azından filmin sonunu getirirsiniz. filmden keyif almak için aslında nereye bakmamız gerektiğini öğrenmemiz lazım. işte onu öğrenene kadar milletin yorumlarından yardım almak ayıp değil.

  aslında bu işlerden @tukenen kisi anlar. bu yazı da ona bir pas gibi bir şey.

mesaj gönder