1. aha biri yemek mi dedi? toplaşın bakalım lel

  bekar evinde sağlıklı yemek aramasın kimse. neden? bi hevesle başlanılan yemek yapma durumu, kısa süre sonra kendini salçalı makarnaya bırakıyor. misafirden misafire yapılan mantı bile dayanamıyor salçalı makarnanın kolaylığına. daha doğrusu bize öyle geliyor. çünkü makarnaya harcanan zaman ile diğer yemekleri de biraz fazla efor ile yapmak mümkün. ve bunu şu anda değiştirebiliriz. imagine yemek tarifleri size daha uzun bir ömür ve arkadaş ortamlarının aranılan şefi olmayı vadediyor.

  neyse, tavuklu sebze yemeği. patates, soğan, havuç, hayal gücüne göre ekleme yapılabilir. yeteri kadar derisi alınmış tavuk baget. patatesleri küçültüp atıyorsun düdüklüye, havuçlar ikiye bölünecek. soğanlar küçük ve tüm. kabuğunu soymak lazım ama hehe. neyse bunları düdüklüye atıp, üzerini geçecek kadar su koyuyorsun. tuz hariç baharatını ekliyorsun. patates ve soğanın büyüklüğüne göre 15-30 dk arası pişiriyorsun. unutmadan tuzu üzerine eklemek lazım. çoğu yemekte tuzu üzerine atmak daha az tuz kullanımı demektir. yağ tüketimini dert edenler, tavuğu ayrı bi tencerede haşlayabilir. üzerine domates soru yapılabilir.

  karnıyarık, bulgur pilavı, patlıcan kebabı, tavuk tepsi, sütlü mantar sote, mantı, ayrıca çorbalar çok kolaydır, saklama kaplarında saklayailirsiniz.
  künefe hehe

  bu arada favorim yoğurt soslu yumurtalı ıspanak. bunu her yerde anlatmam, yok öyle bedavadan köfte.

  ekleme:

  görüyorum ki insaların gülümselerine vesile olmuşum, ne mutlu bana, bu tebessümü künefe için beklerdim ama neyse.

  mantıdan başlayalım. mantı kayseri yöremize ait güzide bir yemeğimizdir. büyük ihtimalle mantı sizde, eli yüzü un, başında yemeni elinde oklava, önünde tahta hamur açan, bir yandan da etrafındaki koşuşturan çocuklara "gavur tohumları gidin başka yerde oynayın" nidaları savuran bir hanım teyzemizi çağrıştırıyor. ama evde mantı yemek için bu teyzemize dönüşmek gerekmiyor. gidiyorsun bir markete, paket mantı alıp yapıyorsun evde. bütçeye göre ev yapımı mantı alabilirsiniz.
  kaynattın, sarımsak sosu hazırladın, üzerine domates ya da salça sos. bu kadar 15 dk.

  karnıyarık, duyulduğu kadar zor bir yemek değil. en fazla 3. denemede o teyzenin el becerisine yaklaşabilirsiniz. elinize aldınız patlıcanı. çizgili soydunuz. patlıcanları bi kapta tuzlu suda beklettiniz. beklerken boş durmayıp iç sosunu hazırlıyorsunuz. kıyma, sarımsak, soğan, domates yanda salça. bildiğin kıyma sote. çok pişmeyecek ama. sonra havluyla kuruladığınız patlıcanları az yağ olan bi tavada çevirerek kızartıyorsunuz. kızarmış patlıcanların ortasını yardınız. oldu mu sana karnıyarık? olmadı dur daha. iç sosunu doldurduktan sonra borcama dizelim. sonra yeteri kadar suya az bi salça koyduk. su kırmızı oldu yani. onu da borcama ilave ediyoruz. 20 dk fırına attık. oldu mu karnıyarık? hah unutmadan fırına vermeden önceki halinden bol bol yapıp buzlukta saklayabilirsiniz. ihtiyaç halinde buzluktan alıp borcama, üzerine birer biber, birer dilim domates, fırına yolluyorsun. elin yatkınsa 40 dk. sonra tebessüm edersin vay anasını be karnıyarık yaptım ehhee diye.

  patlıcan kebap. bunu yapmak için de antepli, kalın kaşlı, ocak başında durmaktan alnı boncuk boncuk terli, saçı hafif açık, kıllı kollarına alnındaki teri silen ve bu arada çırağı "salih olum masa üçe baksana ayran istiyor adam" diye azarlayan hayrullah usta olmaya gerek yok.
  kıyma, rendelenmiş soğan sarımsak, karabiber pul biber tuz. karıştır usta. oldu mu sana köfte. bu köfteleri; çizgili soyup, kalınlığına göre silindir şeklinde kestiğimiz patlıcanların arasına sıkıştırıyoruz. bi patlıcan bi köfte pkpkpkpkpkpkpkpkp şeklinde borcama dizdik. üzerine su-salça karışımını gezdirdik. domates biber dizdik. domatesleri patlıcanların üzerine denk getirin ki kurumasın çok. köfteler pişene kadar fırına attık. budur. az önce evde patlıcan kebabı yaptık. ayrıca hayatımda bir kez dışarda patlıcan kebabı yedim, antepte, 15 dkya getirdiler.

  künefeyi de anlatmayım artık, ders başlıyor yatıyorum ben.

mesaj gönder