• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
suçlamalara karşı gerçekler - ilker başbuğ
türkiye cumhuriyeti 26. genelkurmay başkanı ilker başbuğ, 13. ağır ceza mahkemesi'nde savunma yapmayı reddetmiştir.

çünkü cumhuriyet tarihinde ilk kez bir genelkurmay başkanı görevi başında iken terör örgütü yönetmekle suçlanmıştır.

bu tarihi süreçte yargı, aldığı kararlarla sınıfta kaldı.
siyaset, sadece konuşarak ve seyrederek sınıfta kaldı.
medya, gerçeklere dokunmaktan çekinerek sınıfta kaldı.
türk silahlı kuvvetleri, muvazzafı ve emeklisiyle silah arkadaşlığına vefasızlık göstererek sınıfta kaldı.
cezaevlerinde bulunanlar ise aileleri ve sevenleriyle hep dimdik ayakta kaldılar.
ne eğildiler ne de büküldüler.
 1. aleni usulsüzlüklere ve sahte delillere dayanarak yapılan yargılama neticesinde terör örgütü lideri olmak gibi izandan yoksun gerekçelerle müebbet hapis cezasına çarptırılan eski genelkurmay başkanının hapiste iken yazdığı kitap.

  kitap içerisinde yargılamanın kolpalığını kısa sürede anlamaya yarayacak olgular delillendirilerek izah edilmekte ayrıca kitap salt savunma içerikli olmadığı gibi yer yer psikolojik ve duygusal ifadelere yer veriyor.

  lakin tek eleştirim, bu sürecin başlatıldığı anda özellikle alt rütbeli tsk personelinin sahipsiz bırakılmasıdır. telefon rehberine sehven terör örgüt üyelerinin numaraları yüklenen teğmenin "birey" olarak bırakılmasıdır. vesayet anlamında ya da yasadışı yollarla değil ama kurumsal hukuk temelli bir reaksiyon gösterilmeliydi. en azından o personel bir başına ya da sadece ailesi ile kendi mücadelesini vermemeli gerekirse kamuoyu oluşturma etkisi olan yetkin bir hukuk bürosu devreye sokulmalıydı. sinirine hakim olamadığı ama doğru şeyleri söylediği basın açıklamasının algı yöneticilerine malzeme edileceği düşünülmeliydi.

  bu noktada; olay, bizzat kendisine tesiri olduğunda tepkileri ciddileşmiş^:buradaki kastım bir güç kullanımı, fiziksel bir tanım değildir^ ve ses getirmiştir. tüp açık, zippo atılmış, mutfak yanmaya başlamış, gardı burada almak gerekir yatak odasına ulaşınca değil.

mesaj gönder