1. kesinlikle doğru bir önerme. yasak olmamalı. zaten yasak olmasını savunulacak her şey kullandığımız ve yasak olmayan diğer tüm ürünler içinde mevcut.

  bağımlılık konusu ; sigara ve alkol de serbest ve bu ürünler uyuşturucu maddelere göre daha kolay temin edilen ve daha ucuz ürünler. bağımlılık kullanabilme yetisi altında bağımlılığa dönüşür. eğer o ürünü kullanacak yeterli kaynağınız ve imkanınız yoksa o raddeye gelemezsiniz zaten bu yüzden bağımlılık yapıcı olması hususunda sigara ve alkol uyuşturucudan erişim kolaylılığı açısından daha öndedir.

  zararları : şuur kaybı. yani kısaca kafanın gelmesi. bu da aynı şekilde alkolle statüko'da mevcut bulunan bir şey. zararlarından korkuyorsan eğer alkole koyduğun yasakların aynısını buraya da koy. uyuşturucu kullanmış kişiler araba kullanamasın. kamuya açık yerlerde uyuşturucu kullanılmasın vb. bunun dışında zararlı ürünler zaten sentetik olanlar. sentetik olmayan ürünlerin etkilerini araştırabilirsiniz. bunlara ise uyuşturucu kullanıcılarının ulaşamamasının sebebi pahalı olması. pahalı olmasının sebebi ise ikamesinin kolay bulunamaması yani satıcı miktarının azlığı ve satıcının fiyatı belirlemesi piyasanın değil. legal olmasıyla birlikte piyasa açılınca tüketiciler ikamelerini de görebilecekler ve ürün fiyatları bu sonuçta azalmaya başlayacak. asıl zararlarından korkulan ürünlerin tüketimi sentetik olmayan ürünlerin fiyatı düştüğü için azalacaktır. yani legal olması asıl zararlı maddelerin tüketimini de azaltır.

  bir de bu big brother'lık konusunda. yani insanlar için en iyisini kendinizin tayin etmeniz ve buna göre karar vermeniz. " canım özgürlüğü de şimdi gerekli yerde vereceksin " edaları...

  herkes bu dünyada kendi küçük dünyasına doğuyor. orada ne yaşadığını neler atlattığını, neler düşündüğünü nelere şahit olduğunu sen de bilmiyorsun ben de bilmiyorum. bu maddeleri kullanmaya mı karar verdi. verebilir keza eğer kendine tutunacak bir dal arıyorsa ve başkasını etkilemediği sürece ( bu hususu yukarıda anlattım zaten ) kullanabilmesi kişinin kendi kararıdır. nasıl obezite hastalarının yemek yemesini yasaklayamıyorsan, nasıl karaciğer hastalarının alkol tüketimini yasaklayamıyorsan, bu insanların da bu saydığım şeylerden daha zararsız olan ürünleri kullanmasını yasaklayamazsın. yasaklamayı önerirsin tabi lakin buna bu öneriyi getirirken diğerlerine sesin çıkmıyorsa bu senin bu konu hakkındaki tabularından ve bilgisizliğindendir. kişi bunun kararını bir sigara bağımlısı veya şeker bağımlısı kadar rasyonel düzeyde alabilecek bir insandır.

  tamamen üst seviyeye çıkarsak ve bir kişi düşünürsek, bağımlılık yapan ve zarar veren her şey yasaklanmalıdır desin.

  ona denebilecek en doğru şey o madde kullanıcısının analizini yapmaktır.

  herhangi bir maddenin kontrolü altına girmeyi , daha o maddenin kontrolü altında değilken rasyonel dönemde kararını vermiş bir insanın buna karar vermek için kendince yeterli sebepleri . bu bize küçük görünebilir belki ama önemli olan bize nasıl geldiği değil. onun bu konuya nasıl baktığıdır. bir sevgiliden ayrılmak sana küçük gelebilir ama kimisinin intihar sebebi dahi olabilir. böyle bir bunalım altında. bağımlılık faktörlerinin bilindiği halde böyle bir yükün altına girmeyi baştan kabullenmiş olan kişi bunu zaten senden benden çok düşünmüştür. girdikten sonra ise bu madde artık onun dünyada kalma ve sorunlarla baş etme yöntemi olmuşsa biz buna bir şey diyemeyiz keza herkesin bu tarz yöntemleri vardır.

  sorunlarla mücadeleden kaçmak gibi. kişiye zararlı bir şeydir ve bir yerden sonra karakterine işler insanın.
  bu da eşit ölçüde bir olay. devlet : bireyler sorunları ile mücadeleden kaçamaz diye bir tasarı sunmuyorsa. eşit ölçüde olan uyuşturucu maddelere de böyle bir şey diyemez

mesaj gönder