• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.12)
dinle küçük adam - wilhelm reich
wilhelm reich'ın, deyimleşmiş "küçük adam"a seslenişi, bilimsel değil, insanca bir belgedir. 1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, orgon enstitüsü'nün arşivi için yazılmıştır. uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

dinle küçük adam, insana doğru yapılan yolculuğun kitabıdır. wilhelm reich, insan doğasının varoluşunu anlama/anlamlandırmaya kapı aralarken; yaşanılan ortamın biçimleyiciliği karşısında gözlenenlerin, deneyimlerin aktarımını önceler. gösterirken düşündürür, olagelenlerin insan ruhunda açtığı yaraların neden/niçinlerine de baktırır.
  1. içinden kesitler kopyalayıp buraya yapıştırılacak bir kitap değildir. 123 sayfa yazmış ama 3 sayfada da derdini anlatabilirdi yazar. dünyanın %99 için geçerli şeyleri yazmış. sen küçük adamsın ve küçük adam olarak kalacaksın, sebepleri de şunlar bunlar demiş. öyle ağdalı cümleler kurunca, araya sürekli "ve" koyup bir paragraflık cümleler yazınca edebi eser olmuyor maalesef.

mesaj gönder