necip fazıl kısakürek

Kimdir?

ahmet necip fazıl kısakürek, (d. 26 mayıs 1904, istanbul - ö. 25 mayıs 1983, istanbul) türk ve islamcı şair, yazar ve fikir adamıdır. necip fazıl, 21 yaşında yayımladığı örümcek ağı adlı şiir kitabının ardından, 24 yaşındayken yayımladığı kaldırımlar adlı şiir kitabıyla tanınmıştır.[2] 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve meşhur bâb-ı âli'nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında abdülhakîm arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşamış ve bu değişimi kendisi "...içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum." şeklinde tanımlar. bu tarihten sonra türkiye'nin bir çok şehrinde konferanslar düzenlemiş, düzenlemiş olduğu konferanslarda ki sözlerinden dolayı hakkında dâvâlar açılmış ve bu dâvâlar neticesinde öncülük ettiği büyük doğu hareketi'ne dair yayın yapan büyük doğu dergisi yayın hayatı boyunca 16 kez kapatılmış, necip fazıl'ın eserleri toplanmış ve basımı yasaklanmıştır.
 1. adam tam bir ak kaşık çıkmış. bu adam değil mi cumhuriyet düşmanlığı yapan, devlet parası yiyen? hem eski hem yeni necip fazıl değil mi kalemini para için kullanan? ağzından, kaleminden din düşmemiş ancak kim para veriyorsa onun kucağına oturmakta da bir günah görmemiş. bu işin din kısmı. bu zamanın dincileri gibi.

  şimdi biriniz çıkıp da diyebiliyor musunuz fethullah gülenin ya da cübbelinin dili hitabı 10 numaradır, yazdıklarını okumak lazım, din adamlığı ile karakterlerini ayrı tutmalıyız diye?
  daha 10 gün önce cübbeliyi yerden yere vurmuyor muydunuz satranç olayı yüzünden? adam islama göre haklı değil? mi yüzde yüz haklıdır. satranç da diğer oyunlar da islama göre belirli şartlar altında, 3 mezhep'e göre ise doğrudan haramdır (şafilik hariç). ama adamı vurdunuz öldürdünüz.

  neden? çünkü necip fazıla uyguladığınız ayrımcılığı bu hocaya uygulamıyorsunuz. neden? çünkü her daim arkasında durduğunuz kurana karşı gelemediğiniz için cübbeliye karşı sesinizi daha rahat yükseltebiliyorsunuz. neden? çünkü necip fazıl 70 sene önce idi, cübbeli şimdi yaşıyor. cübbelinin sarf ettiği her süslü kelime, her vaazı size dokunuyor, bize dokunuyor. neden 70 sene önceki bizi düşünmüyoruz? riyakarlık değil mi bu?

  "bugün 'güya' gasp edilmiş haklarını kendisine verdiği için herkesten fazla devrimci geçinen türk kadını bilmelidir ki; aynı devrim kendisine kadınlığını da kaybettirmiştir."

  üstad söylüyor bunu, 1973'te, hani bu büyük sanatçı, edebiyatçı, türkçeçi artık nasıl övüyorsanız. tam bugün biri çıkıp bu lafı etse "sen benim anama orospu mu diyorsun lan dinci" diye basarsınız küfrü. halbuki adam ne kadar da güzel süsleyip söylemiş "devrimciler orospudur" lafını değil mi?

  adam türkçeyi iyi kullanıyormuş, adamın silahı o be silahı. necip fazılı o yapan silahı. cahil halkın aklına giren sonra sokaklara dökebilen bir silah, sanatı bu. tayyip de türkçeyi iyi kullanıyor, hatta sırf o türkçesi hitabı değil mi bizi bu hallere düşüren? hatta belki sırf o türkçesi yüzünden cumhuriyetin, rejimin yıkılışına tanıklık edeceğiz.

  milyon tane adamın önünde tayyip gibi konuşabilmek, necip fazıl gibi bir mısra yazabilmek için her şeyimi verirdim ama yine bu adamların karşısında durabilmek için.

  edit: ae hocamın uyarısı üzerine satranç mevzusuna ekleme yapıldı.

mesaj gönder