• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.75)
tek adam - şevket süreyya aydemir
"tek adam" adlı 3 ciltlik eserinde atatürk' ü anlatmaktadır. doğuşundan, hayata gözlerini kapayışına kadar atatürk bütün yönleriyle ele alınmakta, askerliği, liderliği, devlet adamlığı ve devrim anlayışı kaynaklara dayanılarak verilmektedir. "tek adam" devletimizin eşsiz kurtarıcısı atatürk' tür. her aydının okuması gerekli hayat hikayesidir.
  1. şevket süreyya aydemir'in 3 ciltlik atatürk eseri. yeni başladım ben bu seriye. aslında epey geç kalınmış bir kitap benim için. onca şeyi okuyup da böylesine başucu kitabı olabilecek, ciddi kimseler tarafından tavsiye edilmiş bir eseri bu zamana kadar okumamak ciddi bir eksiklik. neyse efendim zararından neresinden dönülürse kardır diyoruz.

    kitabın sade ve akıcı bir dili var. salt öğretici bir metin gibi olmaktan ziyade daha edebi bir kullanılmış. öykü okur gibi oluyor insan bazı bölümlerde. 400 küsür sayfa kitabı gözünde büyütecek olanlar varsa hiç büyütmesinler efendim, akıyor kitap. gazi paşa'nın doğumundan ölümüne kadarki kısmı 3 bölüme ayırıp detaylıca okurlarına anlatma kaygısına düşmüş şevket süreyya aydemir. ilk cilt itibarıyla bu detayları da aktarabildiği söylenebilir. koskoca bir hayatın pek merak uyandırmayan yönlerini de görme şansım oldu. o merak uyandırmayan detayların tanıdığımız atatürk'ün neden o karakterde, neden o tavırlarda, neden o hislerde olduğunu görebilme fırsatını veriyor. yani bildiğimiz, tanıdığımız atatürk hangi yaşam evrelerinden geçip 'o atatürk' olmuş görebiliyoruz. daha fazla yazmak istemiyorum ciltleri tamamıyla bitirmeden. bitirdikçe daha dolu yorumlar yaparım kitapla ilgili inşallah.
    ae

mesaj gönder