1. avukatlığın dezavantajları için konuşmak gerekirse işe odaklı ve daima düzenli ve planlı bir hayat ister, hem hukuki hem manevi anlamda büyük bir sorumluluk yükler insanın üzerine. bir nevi para karşılığında dert edinmektir, streslidir, zamanı çok iyi kullanmayı gerektirir. hukuk toplumsal,siyasi,ekonomik ve teknolojik nedenlerle sürekli değişip geliştiği için sürekli çalışmayı, yeniliğe ayak uydurmayı ve hayat boyu öğrenmeyi bu alanda çalışan herkes için zorunluluk haline getirir. müvekkilinin hem avukatlığını hem de psikologluğunu yapmayı gerektirir kimi zaman. bunun yanında hukukun üstün olduğu değil de hukukun adamına göre işlediği eğilip bükülebildiği bazı ülkelerde zordur avukatlık yapmak.
    türkiye geneli için konuşmak gerekirse sen avukat olarak tüm bunlarla boğuşurken bazı müvekkillerin gelip "ne yaptın ki iki dilekçe yazdın" (öyle olmasa da) şeklinde söylemlerle yaptığın işi küçümser, işi bittikten sonra hak ettiğin ve baştan anlaştığın vekalet ücretini ödememek için binbir takla atar. hem usta meslektaşlarımdan hem de hocalarımdan defalarca duyduğum bir söz vardır ki o da "bir avukatın en büyük düşmanı müvekkilidir" sözüdür. doktora gidip iki elinle baktın bir sırtını dinledin ne yaptın yani" demeyen insanlar avukata gelince herşeyi söylemeyi kendilerine hak görürler. bunun yanında toplumdaki avukat yalan söyler algısıyla boğuşmak zorunda kalırsınız. "hukuk fakültelerinde iyi yalan söyleme dersi veriliyor mu ?" ve masumiyet karinesinden bir haber insanlarımız tarafından "şimdi sen katili mi nasıl savunacaksın" gibi sorulara muhattap olursunuz sürekli.
    çoğu insanın yaşadığı ülkenin hukuku ile ilgili bilgisi olmadığından iş işten geçtikten sonra gelip avukatın mucize yaratmasını ister avukat yaratamayınca kötü olur. bu tıpkı tüm belirtilere rağmen yıllarca doktora gitmeyip hayatını kaybetme eşiğinde doktorlardan mucize bekleyen hasta gibidir.
    işte avukatlar avukatlar dünya genelinde bu nedenlerle işinden ötürü en mutsuz olan insanlardır.
    her meslekte iyi ve kötü mevcuttur. meslekten ziyade insanın karakteri daha önemlidir. işini çok iyi, dürüst ve kaliteli yapan doktor, mühendis, esnaf da vardır kötüsü de işte avukatlık bunlardan farklı değildir.

mesaj gönder