• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.18)
çavdar tarlasında çocuklar - j.d. salinger
"modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlâk dışı" ve "açık saçık" bulunduğundan abd'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. hâlâ bazı amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: abd'de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.
kitap, anti-kahraman holden caulfield'ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci holden'ın kendi ağzından anlatır. stylist.co.uk sitesi tarafından "en iyi ve en ironik 100 giriş cümlesi" listesinde romanın giriş cümlesi birinci sırada yer alırken "en iyi 101 kapanış cümlesi" listesinde on beşinci sırada yer aldı."
 1. kitap, okuyan ve beğenip beğenmemesinden bağımsız olarak herkesin belirttiği gibi akıcı bir dile sahip.

  evet holden kıyak bir herif ancak yaşadığı şartlar arasında pek çok şeyi emek harcamadan elde etmiş bir karakter aynı zamanda. ama hayattaki bazı kavramlara diğer insanlardan ayrıksı bir şekilde bakması kitabı bu seviyelere getirmiştir tahminindeyim. insanların normallik olarak adlandırdıkları sınırların tek tip yaşamlar oluşturan kafesliği ve bu kafese girmeme diretisinde bir kahraman holden.

  kardeşi allie'nin toprağın altında herkesin gidişi sonrası yağmur yağarken üşüyeceğini hissedebilen unutmazlığı, bize hayatı devam ettirmemizi sağlayan ama sırf bu niteliğinden dolayı minnettar mı olmamız gereken ya da sorgulamamız ve belki savaşmamız mı gereken unutmak duygusunu hatırlatıyor.

  holden'ın gittiği okullara tutunamaması da aslında kitapta anlatılan amerikada değil bizim ülkemizde daha fazla yaşanan bir sorun. eğitim sistemimiz bireyleri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda değil toplumun beğenisine göre olan (beğeni düzeyi veya popülerlik de denilebilir) mesleklere yönlendiriyor ve yapmaması gereken işi yapan asık suratlılar güruhu bu şekilde inşa ediliyor.

  son olarak kitaptan fena olmayan filan bir iki kıyak kısım aktarayım:

  !---- spoiler ----!

  irtifa kaybeden arkadaşlar için bir uyarı ya da dönüm noktası olabilecek bir kısım: ( şu bay antolini'den)

  & başına bela sarıp düşmeye başlayan birine dibe vardığını anlama şansı verilmez. düşer, düşer, düşer ama düştüğünü anlayamaz. tüm düzen, hayatlarının şu ya da bu döneminde çevrelerinin onlara veremediği şeyleri arayan insanlar için kurulmuştur. veya çevrelerinin onlara sağlayamadığını sandıkları şeyleri arayan insanlar için. onlar da, aramaktan vazgeçerler.

  bizim eğitim sistemimizdeki sınav sürecinin de çok az sayıda ( eğer varsa) faydasından birini anlatıyor gibi:

  & akademik eğitim sana bir şeyler kazandırıyor. biraz yol alırsan, zihninin boyutları hakkında bir fikir veriyor sana bu eğitim. zihninin neye uyup neye uymadığı hakkında. bir süre sonra da, zihninin yapısına hangi düşüncelerin uygun olduğu hakkında bir fikrin oluyor. her şeyden önce, sana uymayan, sana yakışmayan düşüncelerle uğraşmaman için olağanüstü bir zaman kazandırıyor bu. gerçek boyutlarını, gerçek ölçülerini alıp, zihnini ona göre giydirip kuşandırıyorsun.

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder