özdemir asaf

Kimdir?

gerçek adı halit özdemir arun'dur. 11 haziran 1923 tarihinde ankara'da doğdu. şura-ı devlet'in kurucularından mehmet asaf'ın oğludur. 1930 yılında babasını kaybetti. yine o yıl galatasaray lisesi'ne kayıt oldu. yıl 1941 olduğunda lise son sınıfta sınav ile kabataş erkek lisesine geçiş yaptı ve bir yıl sonra mezun oldu. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ne giriş yaptı, daha sonra iktisaf fakültesi ve gazetecilik enstitüsü deneyimleri oldu ancak 1947 yılında eğitimini yarıda bıraktı. kısa bir süre sigortacılık yaptı. tanin ve zaman adlı gazetelerde çevirmen olarak çalıştı. servet-i fünun isimli ilk yazısı uyanış dergisinde yayımlandı. 1951 yılına gelindiğinde matbaacılığa atıldı ve kendi şiir kitaplarını da basacağı sanat basımevi'ni kurdu. 4 yıl sonra 1955?te yuvarlak masa yayınları'nı kurdu ve kendi kitaplarını bu isim altında yayımladı. 28 ocak 1981?de gözlerini yumdu. ilk eşi sebahat selma tezakın'dan bir kızı, ikinci eşi yıldız moran'dan üç oğlu vardır. şiirleri genel olarak dörtlük ve ikiliklerden oluşur. yoğun ve kısa bir söyleyiş özelliği vardır. düşünce ile duygu yoğunluğuyla beraber, taşlama ve alay şiirine egemen olan etmenlerdir. en çok kullandığı ayrılık, sevgi ve ölüm temaları son dönemde şiirlerinde yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine dönüşmüştür. onun inandığı şiirde bir anlam ve görüşün yansatılmasının gerekliliğidir. geleneksel türk şiiri ve batı şiirinin harmanlamasıyla son derece zengin bir sanat değeri oluşturmuştur. günümüzde bazı rock müzisyenleri tarafından şiirleri bestelenmiştir. feridun düzağaç, lavinya adlı şiirini bestelemiştir. duman grubu da özdemir asaf'ın şiirlerinden esinlenerek şarkılar yapmıştır.

 1. birkaç dizeyle, çok şey anlatabilen şair. yalın bir anlatımla birleştirdiği söz oyunlarıyla, hem duyguları hem beyni harekete geçirir şiirlerinde.

  r'leri söyleyemeyen şair, galatasaray lisesi’nde öğrenciyken başından geçen bir anısını şöyle anlatır:

  “lisede edebiyat hocamız ismail habib sevük idi. sınıfta heğkese şiiğ okutuğ, sığa bana gelince,
  atlayıp yanımdakine geçeğdi.

  biğ gün değste pağmak kaldığdım ve ‘hocam’ dedim”,

  – sınıfta heğkese şiiğ okutuyoğsunuz, bana niçin okutmuyoğsunuz?

  ismail hoca, bu soğuma şu cevabı veğdi;

  – oğlum özdemiğ sen, şiiğ değil, şiiğin canına okuyoğsun.

  bunun üzerine de özdemir asaf en sevilen şiirlerinden biri olan “lavinia” yı yazar. bu şiirin son dörtlüğünde hiç ‘r’ harfi yoktur ve özdemir asaf, bu şiiri oldukça düzgün bir biçimde
  okumaktadır.

  sana gitme demeyeceğim
  üşüyorsun ceketimi al
  günün en güzel saatleri bunlar
  yanımda kal

  sana gitme demeyeceğim
  gene de sen bilirsin
  yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim
  incinirsin

  sana gitme demeyeceğim
  ama gitme lavinia
  adını gizleyeceğim
  sen de bilme lavinia

mesaj gönder