• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
okumanın tarihi - alberto manguel
"
"bir sayfanın üzerinde yazılı harfleri okumak onun girdiği kılıklardan yalnızca bir tanesi. artık var olmayan yıldızların haritasını 'okuyan' bir gökbilimci; kazanacak kağıdı oynamadan önce ortağının hareketlerini 'okuyan' kağıt oyuncusu; bir kaplumbağa kabuğundaki eski izleri 'okuyan' çinli falcı; gecenin içinde ve çarşafların altında, sevgilinin bedenini görmeden 'okuyan' aşık; elini suya daldırıp da okyanusun akıntılarını 'okuyan' hawaiili balıkçı: hepsi işaretleri çözebilme ve anlaşılır kılma eylemini kitap okuru ile paylaşıyor."

alberto manguel, on altı yaşında borges'e kitap okuyarak başladığı okurluk "kariyerini" beş dilde okuyarak, yazarak, çevirerek, derleyerek dünyanın farklı yerlerinde sürdürüyor. okumanın tarihi alberto manguel'in borges'e kitap okuduğu yıllardan, bulunan en eski kil tabletler ve cd-rom'lara, kitap okumak için tasarlanmış yataklardan dünyanın en etkileyici kütüphanelerine dek tutkulu bir okurun çok renkli dünyasında yolculuk."
  1. okur için yazılmış kitap. manguel okur'un ve okuma'nın üzerinde duran bir yazar olarak tam da bizim isteyeceğimiz türden binbir türlü bilgiyi önümüze seriyor. her yapıtı zevkle okunuyor fakat bu kitabı diğerlerinden daha çok öne çıkıyor. bir de kendisinden söz edildiğinde "borges'e kitap okumuş" şeklinde kalıplaşmış bir yorumla her zaman karşılaşılır, bugün bir kütüphaneye çalışmak için başvursa insan herhalde verebileceği en büyük referans bu olur.

mesaj gönder