• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
güneşi uyandıralım - jose mauro de vasconcelos
şeker portakalı'nın sevimli, küçük kahramanı zézé, işte yine karşınızda. gözlerinin içi yine ışıl ışıl, yüreği yine sevgi dolu. ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. küçüklüğündeki şeker portakalı fidanı da yok artık; ama bu kez sevgili bir kurbağa'sı var. zengin ve aşırı alıngan bir aile onu evlat edinmiştir. ama zézé, babalığının iyi niyetli davranışlarına bir türlü karşılık verememektedir. evdeki tek dostu, aşçı dadada'dır. bir de düşlerindeki, yeri hiçbir zaman hiçbir şeyle doldurulamayacak olan, yüreğine sokulup yerleşen kurbağa'sı ve filmlerde görerek gerçek babasının yerine koyduğu ünlü fransız şarkıcısı maurice chevalier vardır. çok parlak bir öğrencidir zézé. şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. üstelik sırılsıklam âşıktır.

şeker portakalı'nın devamı olan güneşi uyandıralım'la zeze'nin serüveni bitmiyor. bir delikanlı olarak delifişek'te bir kez daha karşımıza çıkıyor.
  1. güneşi uyandıralım, jose mauro de vasconcelos'un kendi hayatından da kesitler taşıyan 'şeker portakalı'nın devamı niteliğindeki kitabı.
    en sevdiği kitap şeker portakalı olan ben, maalesef bu kitaptan hiç bir tat alamadım. kahramanımız zeze'nin ilk kitaptaki doğal tatlılığı ve duygusallığı bu kitapta bana epey yapmacık geldi. ne bileyim, nasıl tarif edeyim biraz zorlama bir devam kitabı diye düşündüm. bu belki de kitaptan beklentilerimin yüksekliğinden kaynaklandı bilmiyorum. mesela şeker portakalı'nda bazı yerlerde epey bi gülerken ya da gözlerim dolarken bu kitapta ise bir an önce okusam da bitse düşüncesi ağır bastı. bazı kitapların da tıpkı filmler gibi devamı olmasa keşke. kısacası kitap benim için bir hayal kırıklığı oldu. umuyorum ki siz sevmişsinizdir ya da seversiniz.

mesaj gönder