1. -üye olmayan kullanıcı:

  üye olmayan kullanıcılar, sitedeki içeriklere erişebilir (kitap bilgisi, yazar bilgisi, sinema bilgisi, müzik ve videolar) üyelerin yorumlarını okuyabilir. üye olmak için sağ üst tarafta bulunan panelden üye kaydı yapabilir.

  -üyelik alma:

  kullanıcılar üyelik formunu doldurduktan sonra e-mail adresine gelen aktivasyon mailini onaylayarak üyeliğini başlatır.

  -üyeler:

  üyeler başlıklara yorum yazabilir, uygun kanalı seçerek başlık açabilir, başlıkları takip edebilir, profilini kişiselleştirebilir, içerikleri (kitap, film, müzik, video) puanlayabilir, diğer kullanıcıların yorumları favorileyebilir, oylayabilir. favori kitap, yazar, film, müzik ve videolarını seçebilir. diğer kullanıcılarla mesajlaşabilir, ayarlardan kanal barını istediği şekilde optimize edebilir, e-mail bildirim ayarlarını düzenleyebilir.

  başlık:

  başlıklar, üyelerin konuşmak, tartışmak istedikleri ana konulardır. arama kutusuna konu yazılarak (en fazla 100 karakter) başlık haline getirilir. başlıklar için kanal seçmek gerekmektedir. üyeler konuya ilişkin kanalı seçerek yorumlarını paylaşabilir ve diğer üyeler için tartışmaya, yoruma açabilirler.

  başlıkta arama:

  başlığın hemen altında yer alan bölümdür. üyeler burada başlıktaki yorumları beğeniye veya favoriye göre sıralayabilir, bugün girilen yorumları ve badilerinin girdikleri yorumları ya da linkleri süzebilirler. ayrıca sağ tarafta yer alan arama kutucuğuna bir kelime ya da üye nick'i yazarak başlık içinde tarama yapabilirler.

  başlık ve üye takip:

  üyeler bir başlığı takip etmek için ilgili başlığın üst kısmında yer alan zil işaretine tıklarlar. ilgili başlığa bir yorum yazıldığında sağ üstteki yönetim panelinde bulunan takip kısmında bildirim görünür.

  aynı şekilde bir kullanıcıyı takip etmek için ilgili üyenin profilinden badi ekleme seçeneği kullanılır. tıklandıktan sonra o kullanıcının yazdıkları yönetim panelinden badiler kısmına tıklayarak izlenebilir. (kısayol b tuşu) üye profiline yorumun altında bulunan nick üzerine tıklayarak ulaşılabilir.

  *engelle seçeneği seçmesi durumunda ise ilgili kullanıcı üye için tamamen kaybolur. engelleme ya da badileme işlemi ayarlar bölümünden değiştirilebilir.

  başlık paylaşma:

  kullanıcılar sosyal medyada paylaşmak istedikleri başlıkları üst bölümdeki paylaşma butonuna tıklayarak paylaşabilirler.

  yorum:

  yorum, youreads üyelerinin kitap, film, yazar, müzik, video ya da diğer herhangi bir alandaki görüşlerini, eleştirilerini ifade eder. başlıklar altında üyeler için yorum yazma alanı bulunmaktadır. bu bölümde kullanıcı başka bir başlığa yönlendirme yapabilir (bkz: başlık) ya da * butonunu kullanarak gizli yönlendirme yapabilir. ön bilgi verildiğini ifade etmek için spoiler ibaresi seçilebilir.

  yorum oylama, paylaşma ve favorileme:

  üyeler diğer kullanıcıların yaptıkları yorumları ilgili yorumun altındaki butonları kullanarak eksi ya da artı oylayabilir, favorilerine ekleyebilir, sosyal medyada paylaşabilir.

  arama:

  üyeler sistemde halihazırda açılmış olan başlıkları (kitapları, yazarları, filmleri vs diğer her şeyi) üst bölümdeki arama kutusuna yazarak otomatik tarayabilir. getir butonuna ya da enter'a basarak ilgili başlığa gidebilir. ayrıca sitede aratmak istedikleri kelimeleri arama kutusuna yazıp mercek işaretine tıklayarak ilgili kelimeyi içeren tüm başlıkları sol alanda listeleyebilir.

  *örneğin bir yazarın adı yazılır ve aratılırsa o yazarın tüm kitaplarına ulaşılabilir.

  klavye kısayolları: http://youreads.net/yorum/986

  profil:

  sağ üst panelden üyeler kendi profillerine ulaşabilirler. bu alada üyenin nick'i ve yanında şu sıralar okuduğu kitabın adı yazar. alt kısımda ise genel bakış, kitap-yazar, sinema, müzik ve video bölümleri bulunmaktadır. üyelerin yorumları, beğenileri, beğenilenleri, favorileri ve favorilenenleri alanlara göre bu kısımda yer almaktadır.


  özelleştirilmiş kanallar:

  kitap kanalı:

  kitap kanalında, kitabın yazarı, tanıtım bilgisi ve afişi yer alır. (şimdilik 4886 kitap bilgisi bulunmaktadır) üyeler okudukları ya da okumak istedikleri kitabı arama kutusuna yazarak bulur. bu bölümde kullanıcıların okuma durumlarını seçecekleri bir buton vardır. kitabı " okudum" işaretlediklerinde profillerinde kitap-yazar bölümünde "okuduğu kitaplar" olarak listelenir. okumak istiyorum seçeneğinde yine profilde okuyacağı kitaplar olarak listelenir. okuyorum seçeneğinde ise profilde nick'in yan tarafında şu sıralar "x" okuyor şeklinde düzenlenir.

  sistemde bulunmayan bir kitabı ekleme:

  kullanıcı sistemde olmayan bir kitabı eklemek isterse kitabın adını ve yazarını yukarı kısımdaki arama kutusuna kitap adı - yazar adı şeklinde girerek enter tuşuna basar, karşısına gelen kanal seçme bölümünde kitap kanalını seçer. sonrasında açılan formda kitap afişini, kitap yazarını, kitap türünü ve kitap tanıtım bilgilerini yükler, yorumunu yazar. kitap sisteme dahil edilmiş olur.

  yazar kanalı:

  yazar kanalında, yazarın özgeçmişi ve fotoğrafı yer alır. üyeler yazarı üst butonlar yardımıyla favori ekleyebilir, yorum alanına yorumlarını ekleyebilir. yeni bir yazar eklemek için yazar ismini başlık açar, bu sefer formda yazar ile ilgili bilgilerin yüklemesini yaprak sisteme dahil eder.

  sinema kanalı:

  sinema kanalında filmin afişi, yönetmeni, kısa bilgileri yer alır. kullanıcılar filmleri arama kutusuna yazarak bulduktan sonra puanlayabilir, favori filmleri arasına ekleyebilir, yorumlayabilir. yeni bir filmi sisteme eklemek isterlerse "film adı - yonetmen adı" şeklinde başlık açar, sinema kanalını seçer ve ilgili formu doldururlar.

  müzik kanalı:

  müzik kanalında youtube görseli yer alır. üyeler aradıkları müziği arama kutusuna yazarak bulur dinleyebilirler favori ekleyerek kişisel playlistlerini oluşturabilir ve ilgili şarkıyı puanlayabilirler. sistemde olmayan bir şarkıyı eklemek için arama kutusuna "şarkı adı - şarkıcı adı" yazarak başlık açar gelen formda link bölümüne şarkının youtube linkini eklerler ve yorumlarını paylaşırlar.

  video kanalı:

  video kanalında üyeler eklenmiş olan görseli seyredebilir, puanlayabilir, favori videolarına ekleyebilirler. yeni bir video eklemek için başlık açar link bölümüne youtube linkini koyarlar.

  diğer kanallar:

  diğer kanallarda üyeler başlık açmak istediklerinde uygun kanal seçimini yaparlar. bu özelleştirilmiş alan olmadığı için bilgi formu gelmez. kanal seçiminden sonra doğrudan yorumlarını yazarak paylaşabilirler.

  kanal bildirimi:

  ilgili kanalda bir yorum paylaşıldığında kanal butonu üzerinde sayılı bildirim belirir.

  kanal barı optimizasyonu:

  üyeler hesaplarının ayarlar bölümünden kanallar kısmına giderek kanal barında görünmesini istedikleri 12 kanalı seçebilirler. en çok takip etmek istedikleri kanalları (örneğin, kitap, müzik, sinema, felsefe, bilim vs) kanal barına ekleyerek kişiselleştirebilirler.

  hakkımda bölümü:

  kullanıcıların profillerinde kendileri ile ilgili belirtmek istedikleri her türlü şeyi yazabilecekleri bir alan bulunur. bu alan ayarlar sekmesinden hakkımda bölümüne gidilerek optimize edilebilir.

  mesajlaşma:

  üyeler mesajlaşmak istedikleri üyenin profil sayfasından mesaj kutucuğuna tıklayarak ya da ilgili kullanıcının herhangi bir yorumu altında bulunan kutucuğa tıklayarak iletişime geçebilirler. kullanıcıya mesaj geldiğinde sağ üst panelde bulunan mesaj bölümünün yanında bildirim görünür.

  ayarlar:

  ayarlar bölümüne kullanıcı panelinden ulaşılabilir. üyeler ayarlar bölümünde kişisel bilgilerini güncelleyebilir, site tercihlerini ve kanal barını kişiselleştirebilir, e-mail bildirim ayarlarını düzenleyebilir, badi-engelli listelerini optimize edebilir, hakkında belirtmek istediklerini kaydedebilir, şifre ya da e-mail yenileyebilirler.


  taslaklar:

  üyeleri bir başlığa yazdıkları yorumları o an paylaşmak istemediklerinde kaydet butonuna tıklayarak taslaklara kaydedebilirler. taslaklara sağ üstteki kullanıcı panelinden ulaşılabilir.

  çöp:

  üyelerin kendi sildikleri ya da yönetim tarafından silinen yorumlarının bulunduğu bölümdür.


  öneri kitap ve filmler:

  sitenin sağ bölümünde yer alır. diğer kullanıcıların favori seçtikleri kitap ve filmler arasından rastgele önerilerdir. alt kısımda günün en çok beğenilen şarkısı yer almaktadır.

  yukarı taşıma butonu:

  yorumları okurken sayfa aşağı indiğinde sitenin sağ alt tarafında beliren yukarı yönlü ok işareti butonudur. tıklandığında sitenin en üstüne sayfayı otomatik olarak çeker.


  sistemden çıkış:

  üyeler sistemden çıkış için sağ üstteki kullanıcı panelinden çıkış butonuna tıklarlar.

  şikayet:

  yorumun sağ alt tarafında bulunan ünlem işaretine tıklayarak ilgili yorum yönetime şikayet edilebilir.

  iletişim:

  sitenin en alt kısmında yer alan bölümden yöneticilerle iletişime geçilebilir. aynı kısımda kullanım koşulları, sıkça sorulan sorular, istatistikler ve youreads'in sosyal medya hesaplarına da erişilebilir. üyeleri hesaplarını silmek veya dondurmak için bu bölümden iletişime geçebilirler.

  18 mart 2016 eklentileri:
  youreads'te özgürlük alanını kendin belirle!

  - bugün, güncel, popüler, badi, son, taslak özellikleri birer butonla sol frame üzerine yerleştirildi.
  **ayarlar - tercihler- gelişmiş özellikler- sol frame'de bugün görünsün tikle-kaydet (isteğe bağlı)

  -sol frame'den kanal engelleme özelliği geliştirildi.
  *ayarlar - tercihler- gelişmiş özellikler- engellenmek istenen kanallar seçimi-kaydet

  -sol frame'den başlık engelleme özelliği geliştirildi.
  *başlığa gir, başlık metni altındaki ikonlardan 2. sırada olana tıkla. engeli kaldırmak için; ayarlar-tercihler-gelişmiş özellikler-engelli başlıklar listesinin solundaki çarpılara tıkla.

  - aynı başlığı farklı kanallarda açma özelliği geliştirildi.
  *anlam ayrımı yaratmak istediğin başlık açılmamışsa doğrudan ilgili kanalda aç. eğer daha önceden farklı bir anlamda farklı bir kanalda açılmışsa; başlık altında 4. sıradaki başka kanalda aç butonu tıkla ve yeni bir kanal seçimi ile başlığını farklı kanalda aç. (yorum içinde bkz verildiğinde ik başlığa gider, badi ve son kısmında stabil değil, geriye kalan tüm işlevler kullanılabilir durumda)

  - tematik girişlerin sol frame'i kilitlememesi için flash modu geliştirildi.
  *ayarlar-tercihler-gelişmiş bölümünde "flash moduna geç, sol frame'de kimseler görmesin" sekmesini tikle-yardır.(modların sol frame'i için geçerli değildir, görünür ve denetiminden geçmektedir, diğer kullanıcılar görmez)

  - gündemin popüler butonu mahiyetine uygun bir algoritma ile güncellendi.
  * @canarslan12 algoritması.

  - sitenin sağ panelinin kapatılabilmesi ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  *ayarlar-tercihler-gelişmiş bölümünde "sağ panel gözüksün" sekmesindeki tiki kaldır.

  - spoiler ibaresinin tüm başlıklarda kapalı gelmesi seçeneği ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  *ayarlar-tercihler-gelişmiş bölümünde "spoiler'lar kapalı gelsin" sekmesini tikle.

  - yıldızlı bkz.'ların tüm başlıklarda açık gelmesi seçeneği ayarlarda gelişmiş özelliklere eklendi.
  *ayarlar-tercihler-gelişmiş bölümünde "yıldızlı bakınızlar açık gelsin" sekmesini tikle.

  - dünün en beğenilen yorumları d.e.b.y olarak istatistikleri sekmesinin yanında ikonlaştırıldı.
  *sağ üstte istatistikleri sekmesi solunda, doğrudan deby'ye gider.

  - deby 25 yoruma çıkarıldı.
  *evet, bu da böyle oldu

  - youreads klavye kısayolları geliştirildi. ctrl+enter ile yolla butonu çalıştırıldı.
  *youreads klavye kısayolları

  - başlıkları google'da aratan "g" butonu yerleştirildi.
  *başlıklarda başlık metninin hemen altında, sağ taraftaki g butonu.

  -youser başlıklarında "profile git" seçeneği yerleştirildi.
  *youser başlıklarındaki başlık metninin hemen altındaki "i" butonu.

  -yorum altına benimkiler butonu yerleştirildi.
  *yorumlarda benimkiler butonuna tıklayarak o başlıkta daha önce neler yazmışsanız bulun.
  abi

mesaj gönder