• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar ayşe buğra
iktisatçılar ve insanlar - ayşe buğra
ayşe buğra'nın bu çalışması, iktisatçıların insan anlayışıyla gerçek insanların özellikleri arasındaki farkları öne çıkararak iktisadın hikayesini anlatıyor. ilk defa 1989'da yayımlanan kitap, bilimsel bilginin ve iktisat bilgisinin niteliklerini tarihsel bir süreç içinde yer alıyor ve çok az çalışmanın olduğu türkçe yöntem yazınına da önemli bir katkı oluşturuyor. iktisat düşüncesiyle piyasa toplumunu biçimlendiren inançlar ve değerlerin birbirlerini etkilediklerini vurgulayan buğra, iktisat düşüncesinin gelişmesini, piyasa toplumlarına özgü bilim ve toplum ideallerinden yola çıkarak araştırıyor ve iktisatla ilgili bir sorgulamayı, piyasa toplumuyla ilgili bir sorgulamaya dönüştürüyor. iktisatçılar ve insanlar, yalnızca yöntem sorunlarına duyarlı iktisatçılar için değil, piyasa toplumlarının ekonomik ve ideolojik sorunlarıyla ilgilenen herkes için yararlı bir tartışma ve bilgilenme kaynağı. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. çok kötü bir dille yazılmış olduğunu düşündüğüm iktisat metodolojisi kitabı, buna rağmen konuyu ele alış biçimi nedeni ile referans kitaplardan biri olarak gösterilmektedir.

  Ayrıca yazarı Ayşe Buğra gelişmekte olan ekonomilerde ve küresel düzeyde sosyal politikalar konusundaki araştırmaları nedeniyle 2015 yılı Dünya Bilim Akademisi ödülüne layık görülmüştür.
  Dünya Bilim Akademisi Ödülü
  jan

mesaj gönder