• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
skammen - ingmar bergman
jan ve eva rosenberg, isimsiz bir avrupa ülkesinde yaşarken, iç savaş çıkması sonucu çareyi bir adaya inzivaya çekilmekte bulurlar. klasik müzik eğitimi almış, keman çalarak mütevazi bir hayat süren rosenberg'lerin hayatı, asker dolu bir uçağın yaşadıkları adaya düşmesi sonucu alt üst olur.her iki tarafan askerlerin adayı bir savaş alanına çevirmesiyle, hayatlarını tehdit altında gören genç çift, başka bir yere kaçmaya karar verirler. ancak yakalanarak isyancı askerlere yardım ve yataklık etmekle suçlanırlar. çiftin eski bir dostu olan albay jacobi, adayı savunan ordunun başındadır ve onlara yardım edecektir. tabii eğer sadece... eva onunla yatmayı kabul ederse!
 1. 1968 yapımı film bergman’ın persona ve vargtimmen ile birlikte 5. dönem üçlemesini oluşturan film.

  bu dönem filmlerinin ortak özelliği hayranlık verici yakın planlar ve bolca kullanılan ‘‘parçalama teknikleri’ dir. ayrıca bu son dönemde bergman ‘bilinçsiz güdülenmelere bağlı sorunlara’ daha fazla değinmiştir.

  toplumsal olaylara bulaşmış bir bergman filmi…

  savaş, savaşa tanık olmak, dış dünyadaki savaş her yeri yerle bir ederken aslında karakterlerin iç dünyasında da birbirleriyle olan ilişkilerinde de yakıp yıkması ve bu değişimden duyulan utanç…

  bir nevi savaşın ve yarattıklarının psikanalitik incelemesi.

  özgür ve rahat yaşam tarzları ellerinden çıkmasıyla insani değerlerinden vazgeçenler oldukça sert biçimde yansıtılmış.

  bergman’ın bu atmosferi belgesele yakın görüntüler, kasvetli atmosfer, arka planda savaş sahneleri dekorunu sağlam bir toplumsal eleştiri ile birleştirmesi ile ortaya tüm zamanların en sert filmlerinden birisini ortaya çıkarmış.

mesaj gönder