• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
Yazar Mark Millar
superman; kızıl evlat - mark millar
bakın! gökyüzünde! o bir kuş; hayır, o bir uçak; hayır, hayır, o superman!

kripton gezegeni'nden dünya'ya doğru yola çıkan ve superman’i taşıyan kapsül smallville yerine ukrayna’da bir kolektif çiftliğe iniş yapsa ne olurdu? şüphesiz bu olay tarihin akışını altüst ederdi. zira artık o ‘‘amerikan rüyasının’’ temsilcisi değil, sıradan işçinin şampiyonu, stalin’in, sosyalizmin ve varşova paktı’nın uluslararası alandaki gücü ve sovyet devletinin gururu.

çok yaşa çelik yoldaş!
  1. dc comics tarafından 2003 yılında yayımlanan superman: red son, “ya böyle olsaydı” sorusuna cevap veren 3 sayılık mini bir seri. red son mini serisinin yazarı mark millar. civil war, marvel knights spiderman gibi marvel çalışmalarının yanı sıra wanted, kick ass ve the authority gibi kriterler tarafından başarılı bulunmuş çizgi romanlarıyla biliniyor. çizimlerde ise dave johnson ve kilian plunkett isimlerini görüyoruz.

    superman-red_son-coverdc comics’in elseworlds etiketi altında basılan red son, superman abd yerine sovyet rusya’ya düşseydi ne olurdu sorusunu mercak altına alıyor. göğsünde komünizmin simgesi olan orak ve çekici taşıyan, stalin’in en önemli askeri superman, varşova paktına yemin etmiş bir süper kahraman olarak karşımıza çıkıyor.

    ukrayna’da bulunan bir kolektik çiftlikte yetişen ve 12 yaşından sonra sovyet hükümeti tarafından yakın markaja alınan superman, tüm dünyanın eşitliğini savunan bir güç haline gelmiştir. soğuk savaşın rengini değiştiren ve tüm dünyayı sovyetler birliği bayrağı altında toplayan superman’e dc comics’ten tanıdık yüzler misafir oluyor. wonder woman, green lantern, batman ve tabii ki ebedi düşmanı lex luthor, red son’da öne çıkan dc kahramanları.

mesaj gönder