• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
şampiyonların kahvaltısı - kurt vonnegut
kurt vonnegut, batman'deki joker'in iyi kalpli ikizi gibi. beyne şerbet dökerken, kalbe kezzap saçıyor! biliyorsunuz, yanlış gezegendesiniz. evrenin kıç deliğinde. kaybettiniz. emekler boşa çıktı. iş işten geçti. her şey kötüden betere gidiyor. umut yok. işte bu koşullarda gülebilir, espri yapabilir misiniz?

şampiyonların kahvaltısı, küresel mahvın ve bireysel kahrın matrak bir anlatımı. modern edebiyatın erişilmez dehalarından kurt vonnegut'un başyapıtlarından biri. kıyamet öncesi sessizlik ile kıyamet sonrası sessizlik arasına sıkıştırılmış bir kahkaha fırtınası!

dwayne hoover delirmenin eşiğinde bir otomobil satıcısı. tüm acemi deliler gibi dwayne de deliliğinin şekil ve yön edinebilmesi için bazı kötü fikirlere muhtaç. bu kötü fikirleri dwayne hoover'a veren kilgore trout. kilgore trout bir bilimkurgu yazarı. kötü fikirlerin özü ise şu: dünyadaki herkes, dwayne hoover hariç, birer robot. özgür iradeye, sadece dwayne hoover sahip. şampiyonların kahvaltısı'nda kurt vonnegut insanoğlunun en zorlu meselelerine korkusuzca dalıyor. gerçeği nasıl görebileceğimizi bize hatırlatıyor. april yayıncılık dahi yazara saygıyla sunar: şampiyonların kahvaltısı, algan sezgintüredi çevirisiyle türkçede! siz de bu çivisi çıkmış dünyada bir anlam kırıntısı, iyi ihtimale dair bir ipucu bulabileceğinizi düşünüyorsanız… kahvaltıya buyurun. şerefe!

kaynak: idefix
  1. kitapla alakasız belki ama kitabın yazıldığı yıllarda James hunt, uzerinde "seks : şampiyonlarin kahvaltısı" yazan bir tulum giyiyorMuş. Rush
    nesli

mesaj gönder