• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.56)
13 reasons why
clay adından bir oğlana, eskiden umutsuzca aşık olduğu ama intihar ederek ölmüş olan eski sınıf arkadaşı hannah’dan içinde teyp kasetleriyle dolu bir ayakkabı kutusu geliyor. bu kasetlerin içinde sınıftaki öğrencilerin bu kutuyu posta yoluyla birbirlerine yollamaları için talimat da var. kasetlerde hannah 12 kişiye ölümünde her birinin nasıl rol oynadıklarını ve neden intihar ettiğini 13 nedende anlatıyor. (dizipub.com)
 1. henüz bitirdiğim dizi. içeriğini hafif bile olsa spoiler ibareli vereyim de çene çekmeyeyim.

  !---- spoiler ----!

  hannah baker, bir lise öğrencisi, intihar arefesinde "neden intihar eşiğine ge(tiri)ldim" konulu 13 kaset doldurur. hayatının içini boşaltan, intihardan başka seçenek olduğunu göstermeyen 13 müsebbib kişiyi haşladığı kasetleri bir kutuya koyar ve intihar eder. hannah baker bir kez ölmüştür, sebebi belki drama queenlik. belki bencillik. ya da seçim. (hiçbir kalıba indirgenemeyecek kadar komplike belki.) ama ardında bıraktığı kasetteki kişiler vicdanları tarafından bin defa öldürülür.
  aslında dizide en çok takıldığım şey, hannah'nın aynı hatalara düşmesi. fakat bu 17 yasında ve aşka inanan, insanlara kendini kabul ettirmek için çırpınan birinin ders almayı bilmemesiyle alakalı. hannah kesin yengeç burcu.


  !---- spoiler ----!

  bölümler bir saat ve bazıları gerçekten yavaş akıyor. içinde liseli barındırıyor aman yarabbi bu bir ergen dizisi diye girdiğim yoldan psikolojik ögelerin ustaca yedirildiği bir yapımla çıktım. görünüşte ufacık hatta arka planı görünmeyen şeylerin kişiyi nasıl incittiğini sakince anlatıyor, çünkü incinen artık sonsuzlukta süzülüyor. o'nun nasıl artık söz hakkı yoksa, sizin cevap hakkınız çoktan reddolunmuş.


  söylemeden geçmeyeyim: bu dizinin lise-ortaokul izleyici kitlesi olması beni acayip geriyor. ağır bir yapım çünkü psikolojik olarak. intihar fikri kolay hazmedilir, çabuk unutulur, sadece dizilik bir konu değil zira.

  şimdi geleneksel dizi bitiriş soundtrack dinleyiş kederleniş istiklal marşı kapanış faslıma geçiyorum, clay'lere sahip çıkalım.
  nisa
 2. dizinin her bölümünde biraz daha utanıyorum. bu kurgu, senaryo ve oyunculuğun ne kadar kaliteli olduğunu gösterir.

  kötü olan yanı ise başkası adına ve ya kurgusal karakterlerin davranışları yüzünden değil, kendi adıma utanıyorum. işte bu diziyi diğerlerinden farklı yapan şey de bu.

  belki de kendimizi "kötü bir niyetim yoktu" diye avutmaya biraz ara vermeliyiz.

  edit: işbu yorum jessica'nın partisine kadar olan bölümlerden bahsetmektedir.
  bozuk
 3. son iki bölümünde utanmadan hüngür hüngür ağladım. !---- spoiler ----!

  fuck you bryce you piece of shit.

  bir de bu alex'e nolacak merak etmiyorum değil bu tyler malı bir şeyler yaptı kesin.

  !---- spoiler ----!
  rahatladım.

  ben diziyi izliyorum ağlıyorum, rahatlıyorum, diğer sahneye geçince yine ağlıyorum yine rahatlıyorum, kısır döngü.

  dedim ya rabbimm bana bir clay'i çok gördün be. ve tony dizideki en has adam net.

  en kötüsü de bu hannah'ın yaşadıklarının çoğunu her kızın en az bir kere olsun yaşaması üzüyor. izliyorum ya diziyi, aha bu da olmuştu bana diyip yerlere atıyordum kendimi. tabi son bölümlerde olacakları hiç tahmin etmezdim ama... izleyin bence. oturup kendinizi ve hayatınızı sorguluyorsunuz. öz eleştiri iyidir.
 4. müzikleri çok güzel dizidir.
  hatta ilk bölümde "love is tearing us apart" çalması bende donnie darko etkisi yarattı. dizide bu filmi görür gibi oldum, isterseniz alakasız deyin.

  !---- spoiler ----!

  bryce bildiğiniz stifler'ın yandan yemişi olarak boy gösteriyordu ki son iki kasetle beraber iğrenç biri olduğu çıktı meydana. her bir kaset minik bir kartopu olup toplanınca çığa dönüşmüşler. bu arada hannah'ın hiçbir şeyden ders almaması liseli oluşundan herhalde. clay de kör ve hatta sinir bozucuymuş gerçekten, en yakın arkadaşlarından biri olan tony'nin gay olduğunu bilmiyormuş mesela. ya da hannah saçını kestirince "güzel olmuşsun" bile demedi. bir de 2. sezonu olacakmış dizinin. mahkeme, alex'in vurulması gibi olaylar mı işlenecek merak içindeyim.

  !---- spoiler ----!


  sırf müzikler için izlenir.
 5. hannah dirilsin bence. ikinci sezon çekilmez yoksa..