• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.45)
3;10 to yuma - james mangold
kanun kaçağı wade yakaladığında evans, bu azılı katili mahkemeye götüremeye gönüllü olur. 3:10 yuma trenine canlı olarak teslim etmek üzere hareket ettiklerinde, evans ve wade birbirlerine saygı duymaya başlarlar. ancak, wade’in çetesi ve her köşede bekleyen tehlikeler yüzünden, yolculuk kaderlerine doğru bir göreve dönüşür.
 1. kovboy filmi gibi değil de şövalye filmiymiş gibi seyredildiğinde lezzeti tavan yapan filmdir.

  !---- spoiler ----!

  soygundan sonra geldikleri bardan ayrılırken filanca yerde seni bekliyorum dedi tüyü bozuk çarli, ben wade e... eger ben wade bardaki ablayla seviştikten sonra çarli ile buluşmaya seyirtseydi, çarlinin tuzağında düşecekti. çarli ipnası vuracaktı abiyi. bunu bildiği için karıya "gel berabaer kaçalım, meksikada şarkıcı karılara iyi para veriyorlar" ayağı yaptı. adamın derdi ev kurup çoluğa çocuğa karışmak. hasılı çarli ile ben wade her halukarda hesaplaşacaktı. finalde lanetli silahı wade e verip giderken aniden geri dönüp vurmak istedi. ama daha yavaş olduğu için kaybetti. ben wade ayyaş bir mezar kazıcısı babadan olma, ucuz bir fahişeden doğma bir loser. adamın erdemden başka sahip olmak istediği hiç bir şey yok. topal çiftçi için kendini feda etmesi tamamen şövalyeliktir. şövalye erdemine sahip olma arzusundandır. hani vurguncular filminde orhan günşiray bir barda vurmaya geldiği cesi ile konta '' ben delikanlı adam hastasıyım, sevdim sizi'' deyip saf değiştiriyor ya, ben wade de delikanlı topal çiftçinin delikanlılığına ve yüreğinin büyüklüğüne hasta oluyor. o hesap. ben wade daha minicik bir sabi iken, orosupu anası, "sen şu incili okuya koy ben hemen geliyorum deyip" sıvışıyor. ben wade o gündür bu gündür gelmeyen anasını bekliyor. ezberlemiş herif kompile incili satır satır, noktası virgülüne hatım etmiş incili, ama incilin pasif ve çakma erdemini değil vahşi batının gerçek şövalye onurunu seçmiş adam. olay budur. çünkü hayatın esası kutsal kitaplar üzerine değil pratiğin acıları üzerine inşa edilir.

  !---- spoiler ----!

  velhasıl, filmin arka plan öyküleriyle iç içe okunması gereken öyküsü oldukça sağlam olup insanlığın muhtelif hallerinden devşirilmiş tragedya örneklerine dahil edilebilir.
 2. gordugum en underrated filmlerden...
 3. cogu insan bu filmin aslinin, 1957 yilinda cekilen "3:10 to yuma - delmer daves"'in daha daha iyi oldugunu dusunur... bence ikisi de epey guzeldir.
 4. baba filmi bu. babamın evde tv'sinin bir numaralı kanalı wild west adlı, reklamlarda 4 kavanozu 100 tl'ye bal ve bot satan, 24 saat film yayınlayan bir kanaldır efendim. adamın insanları kafasında western filmi sevenler - sevmeyenler diye ikiye ayırdığını düşünüyorum bazen. bu da daha ilk muhabbetinde izledin mi diye kesin sorduğu filmlerdendir. elbette the good, the bad and the ugly ve the magnificent seven ile birlikte...sayesinde hepsini izlemek zorunda kalmışlığım, hiçbir tat almamışlığım, hiç anlayamamışlığım, hatırına hepsine katlanmışlığım, ancak hiçbirini de bitirmediğim vakidir, sanırım baya hayırsız evladım.

  güzel film.
  mesut