1. gülünç, anlamsız ve ayrıca kağıttan kaplan bir özgüvendir. 20~30 yaş aralığındaki hemcinslerine ve evli yaşıtlarına karşı ezikliğini bastırmak için aşırı özgüven pompalanır sistem tarafından.

  birinin bunu söylemesi gerekliydi. ayrıca istatistik amaçlı: http://strawpoll.me/7259162
  baran
 2. özgüvenli bir kadın kadar çekici başka bir şey tanımıyorum ben. erkeklerin en rahatsız olduğu konuların başında geliyor kadının özgüven sahibi olması.. ama nasıl erkek diye soracak olursak da; kendi güvensizliğinden pay çıkartıp kadın üzerinde hakimiyet kurma çabasında olanın. hükümdarınım senin diyen erkeğin..

  kadınlar yaş aldıkça, farkındalıkları artar. en çok da kendileri hakkında. daha çok kendilerini tanırlar, daha çok severler kendilerini ve düşünceleri daha çok yere basar cinstendir. bu bağlamda bakıldığı zamanda bir kadının en güzel yaşlarıdır aslında, 20'li yaşlar sonrası; 30'lar...
 3. kendimden 11 yaş büyük biriyle beraber olmama karşın bir gram egosunu özgüvenini görmediğim kadın.
 4. gayet normal bir şeydir. 20'li yaşların deneyimsiz günlerini geride bırakmış,hatalarından ders almış gerçek anlamda yaşamdan ne isteyip istemediğinin farkına varmış kadındır.
 5. bir kadının özgüven sahibi olması için arkasında illa bir erkek olması gerektiğini ve kadının varoluşunun tüm amacının evlenmek ve beyine hizmet etmek olduğunu düşünenlerin zoruna giden özgüvendir. yaşı kaç olursa olsun, ekonomik özgürlüğünü elinde tutan ve kimseye bel bağlamak zorunda olmayan bir kadın dünyanın en güçlü insanıdır ve evliler karşısında ezik filan da hissetmez. insanların kararlarına tamamen saygı duymakla beraber, illa da bir tarafından diğer taraf karşısında ezilmesi gerekiyorsa, ezilen tarafın bütün gün koşturup yorulup çalıştıktan sonra bir de eve gelip beyinin ayaklarını yıkayan ve bundan zerre rahatsızlık duymayan kadın olması gerektiğini düşünüyorum.
  yaşasın her yaştan kadın özgüveni.
 6. hayal kırıklığına uğrama korkusunun tetiklediği bir tür savunma mekanizmasıdır. bu yaşına kadar ailevi, dini ya da toplumsal etkenlerden dolayı normal bir ilişki yaşayamamış, ve bundan dolayı evlenecek birini bulamayan kadınların çoğunda vardır bu özgüven. ama dediğim gibi bu sadece bir maskedir; maske indiğinde kedi gibi bir miyav çıkar karşınıza.
 7. 30 oluyorsunuz, sonra bir vahiy iniyor balyoz gibi, "eyvah büyüdüm!" diyorsunuz, gerisi geliyor zaten...

  güncelleme: bir de neden taktınız ki bu 30 yaş üzerine? anlayamıyorum...
 8. yirmi beş yaş altı evli erkek boş boğazlığı ile kapışır.
  bu yaş, cinsiyet, medeni hal takıntılarının sebebi nedir?
  bol bol genelleme yaptığınız yaşlara gelince ne kadar boş konuştuğunuzu anlarsınız sanırım.
 9. bugune kadar duydugum en yersiz tespit. otuz yasini gectikten sonra kadinlar da ozguvenin o'su bile kalmiyor. en kucuk bir ruzgarda bile savrulacak kadar gucsuzlesirler. kaplumbagadan hizli kosamayan bir ceylan ne kadar ozguven sahibiyse, iste bu otuzluk kadin da o derece ozguven sahibidir. neyse ki kirklarinda normallesmeye basliyorlar.
 10. son derece normal olan özgüvendir. eğer 30 yaşında hala güçlü yönlerinizi ortaya çıkartıp sevmediğiz yönlerinizi törpüleyip özgüveninizi arttıramadıysanız sorun sizdedir. sümsük sümsük dolaşınız.