1. ilk örneği 1983 yılında charless hull tarafından geliştirilen ve sanal ortamda modellenen üç boyutlu cisimlerin üretilmesini sağlayan aygıttır. endüstriyel alanda, mimari tasarımda, tıpta hatta mücevher tasarımında bile kullanıldığı ve yapabildikleri göz önüne alındığında yazıcı kelimesi yapabildiklerini nitelemekte aciz kalıyor.
  2. sene 2010 falandı yanılmıyorsam. bi teknoloji programında gördüm ilk. türkiye'de daha yok. vardır belki de bi kaç büyük firmada belki o da. dedim bu işte çok para var. ilerde tüm sektörler bununla çalışacak. yurtdışından bi üretici bulup, alıp getirip burda satacaksın dedim yakın çevreme. he he dediler. şimdi haklıymışsın diyorlar.
    not: hala fakiriz.
  3. yaklaşık bir senedir üretimi, montaj, tamir ve satışı ile uğraştığım zımbırtı. kulağa geldiği gibi çok kompleks bir alet değil. üstelik fiyatı da oldukça düştü, hobi olarak ilgilenenler ya da bebesine 3 boyutlu yazıcı almak isteyenler için piyasada 750- 1000 lira civarına satılan ürünler var.

    ayıca 3b yazıcı pazarının doyuma ulaşması insanların yeteneği ve hayal gücü ile doğru orantılı. hayal gücü dedik, kesinlikle öyle. kullanıma hazır ak-47 üretildiğini biliyorum. araba, organik kulak kepçesi, kemik, kaplumbağa kabuğu, beton vs. bakıldığı zaman bu saydıklarım farklı dev endüstrilerin temelini oluşturabilecek ürünler. silah, inşaat, medikal malzeme, tıp, otomobil, ağır sanayi gibi.

    yani 20 sene önceki bilgisayar ne ise, şuan 3b yazıcılar gelecek için o'dur.
  4. yeni nesillerinde ev,pasta,çikolata,oyuncak vb. baskıları sıklıkla gördüğümüz ve son dönemde araç firmalarının ve modelleme yapanların da ilgi odağında olan ileride her evde olacağı söylenen alet