1. bazen sokakta, kıyıda köşede tek başına ağlayan bir yabancı görüyorum. her seferinde içimden gidip teselli etmek, yardımcı olmak geçiyor. sonra kendi sayılı ağlamalarım geliyor aklıma. birisi gelse bana teselliye sıktır git derim başından. fakat ben böyleyim. paylaşmayı sevmem. acaba ne yapmalı ki başkalarına? yardımcı olmaya çalışılmalı mı?
  zgrkk
 2. babannemi kaybettiğim gün bindiğim taksinin şoförü, hastanedeki asansördeki kadın...
  sanırım edilmeli.
 3. ağlayana dokunulur mu? birakin ağlasin, tesellisi olsa zaten ağlamaz.
 4. kesinlikle edilmez. teselli zaten işe yarayan bir şey değildir. çok üzüldüysen derdini sorarsın, eğer elinde bir şey geliyorsa yardımcı olursun.
 5. öyle birine denk gelmedim. ama gelsem en azından temkinli bir şekilde yaklaşabilirim.
 6. hiç düşünmeden acaba ters teper mi belki yalnız kalmak istiyordur diye düşüncek zamanı bile beklemeden direk teselli etmeye calıştığım durumdur. konuşmak istemese de onun üzüntüsünü paylaşacağımı bilmesini isterim. sorumluluk hissederim kendimde.
 7. yalnız bırakılması gereken insandır ağlayan insan. şahsen ağlarken "bacım ne oldu neyin var" diyen olursa hırlarım.
 8. yakınlarında durulur, çaktırmadan ürkütmeden. bir şey rica edecekse eder zaten. gizli bir koruma iç güdüsü sonuçta bir kere onu gördüğünde biraz daha iyi olup olmadığını merak edersin, şahsen beş on dk etrafta dolanır durum çok kötü değilse giderim. kötüyse ne yapılır hiç bilmiyorum.
 9. istanbul'da, sultanahmet bölgesininin alt tarafında laleli var, bilen bilir. 2000'li yılların başıydı, kimseye eyvallanım yok, hamalcılık yapıyorum aylık ikibin dolar civarı kazanıyordum ( aynı zamanda çuvallama da yapardım ben ). üç kişi bir tane dükkan kiralamışız orda kalıyoruz. istisnasız her gece dükkanın önüne saldalyemi atıp bira içerdim. birgün gece üç falan, baktım bir bayan karşıda sokak direğinin altına sinmiş, yerde oturarak ağlıyor. neyse gittim yanına, 'ablacığım bir şeye veya yardıma ihtiyacınız var mı, polis çağırayım mı?'' dedim. şöyle kafasını hafiften kaldırdı, kızarmış gözlerini gözlerime dikti, ''siktir git lan orospu çocuğu'' dedi. hiçbir şey demedim, gittim oturdum biramı içmeye devam ettim. bi süre sonra kalktı gitti.

  aradan epey bi zaman geçmişti, hiç unutmam bir cumartesi günüydü. yine oturmuş içiyorum gecenin yarısı falan az ilerimde bir ticarî taksi durdu. içinden bağır çağır iki kişi indi, taksi bastı gitti. adam kızın saçından tutmuş vuruyorda vuruyor saldalyeden kalktım bi baktım o kız, nazikçe direkt oturdum yerime. megersem kız eskort, vuranda pezevengi. (sonradan öğrendim) adam kıza vura vura getirdi, tam benim oturduğum yerin karşısındaki kaldırımda kız kendini yere attı.. adam bir iki tekme attı kızın umrunda değil. adam başladı kıza yalvarmaya; hayatım, aşkım filan kız yerden kalkmıyor. birden kızla göz göze geldik, ben öylece izliyorum. epey bi süre baktı durdu bana doğru. içimden, 'oruspu çocuğu olmak budur işte, yardım eden değil, seyirci kalandır'' dedim kendi kendime. hiç umurumda da olmadı, yarım saat sonra kılımı kıpırdatmadan kalktım gittim. o geceden sonra, ne zaman ki o kızla caddede, markette karşı karşıya gelsek başını eğer yüzüme bakamazdı. kaldırımda bile karşıladığımız vakit, karşı kaldırıma geçerdi.

  o yüzden size yardım etmek isteyen insanların yardımını istemeseniz bile aynı şekilde o samimi tevazuyla cevap vermek de bir insanlıktır. dünya zannettiğinizden daha da küçük; nerede, ne zaman, ne olacağı belli olmaz, asla unutmayın.