• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
agora - alejandro amenabar
o, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden iskenderiyeli hypatia.
 
 
filmde hypatia'yı oscar ödüllü oyuncu rachel weisz canlandırıyor. rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen anthony minghella'nın oğlu max minghella ile oscar ısaac. işte bu filmle bir kez daha hatırlanan iskenderiyeli hypatia'nın trajik öyküsü.
 1. 2009 yapımı yunan filozof,matematikçi ve astronom olan iskenderiyeli hypatia'nın hayatını ve ünlü iskenderiye kütüphanesi'nin nasıl tahrip edildiğini konu alan tarihi dram filmidir. eğer sorgulamayı seven ve bilime değer veren biriyseniz önceden uyarayım filmin etkisinden uzun bir süre çıkamayabilirsiniz. fanatikliğin insanları nasıl şuursuzlaştırdığını göstermesi açısından da önemli bir yapıt. tek eleştirim son sahnede tarihi kaynakların dışına çıkılıp yumuşatılmış olması. gerçi bu haliyle bile fazlasıyla melankolik.
  agora
 2. şüphesiz dünyanın gördüğü en etkili kadınlardan biri hypatia.

  hypatia’nın bulguları ve iskenderiye kütüphanesinde bulunan binlerce eserin yok edilmesi insanlık için en az bin yıllık bir kayıp. ayrıca dinlerin insanları örgütlü bir biçimde nasıl kontrol ettiği ve nasıl da bozulmaya açık yapılar olduğunu filmde çok güzel görüyoruz.
  hubot