1. daha geçen hafta başında, libya'dan italya'ya ulaşmaya çalışan gemide 400 mülteci hayatını kaybetmişti. dün sabah, libya açıklarında göçmen taşıyan bir gemi daha battı. 700 göçmeni taşıyan gemiden şu ana kadar kurtarılan insan sayısı 49. ölüm saçan sınır politikaları, sadece son 3 ayda 1500'den fazla göçmenin hayatını kaybetmesine sebep oldu. akdeniz artık toplu mezara dönüştü. ölümlerin “kaçak” göçmenlerin hayatını kaybettikleri tesadüfi “tekne” kazaları olarak tanımlanmasına karşıyız. kimse “kaçak” ya da “yasa dışı” değil, keza göçmen ölümleri de kaza değil! insanlar sınır politikaları, insan onuru yerine kara odaklanmış neoliberal politikalar tarafından katledilmekte.
  kaza değil, cinayet!
  göçmenlere açılan savaşın farkında ve karşısındayız!
  sınırlara hayır!
 2. bu yıl avrupa’ya geçmek isterken denizde hayatını kaybeden mülteci sayısının, geçen yıl aynı süreçte hayatını kaybedenlerin 100 katından daha fazla olduğunu açıklayan af örgütü, ab liderlerini, “denizdeki hayatları kurtarmak için acil ve etkin bir operasyon oluşturmaya” çağırdı. af örgütü raporu
 3. göçmen dayanışma ağı-ankara ve göçmen dayanışma mutfağı, göçmenlerin son zamanlarda yaşadıklarını sıkıntılara ilişkin yazısı sınırlar öldürür
 4. tamam biz birbirimizi yiyelim ama azcık da sağa sola bakalım neler oluyor diye olmaz mı?
  italya'da katanya savcılığı, nisan ayında libya açıklarında batan ve içinde boğularak ölen 800’e yakın mültecinin cesedinin bulunduğu teknenin, pahalıya patladığı gerekçesiyle deniz altından çıkarılmamasına karar verdi.
 5. arap bahar'ının sonucu olan ölümler. ''demokrasi getiryoruz'' tezgahıyla, 20 senedir üzerinde çalışılan bob-(büyük ortadoğu projesi) ni hayata geçirmek için geri kalmış arap kabilelerini birbirlerine kırdırmaktan çekinmeyen, yayında ve yapımda emeği geçen herkesin.....neyse işte.
 6. avrupa birliği'nin akdenizdeki göçmen ölümleriyle ilgili gerçek planı nedir öğrenmek için bir de wikileaks'e bakalım göçmenler
 7. avrupa birliği (ab) bugün lüksemburg'da göçmen krizine karşı alınacak tedbirleri görüşmeye hazırlanırken italya'nın çözüm bulunmaması halinde tüm göçmenlere schengen vizesi vereceği iddia edildi.
  italyan corriera della sera gazetesine konuşan başbakan matteo renzi "eğer avrupa dayanışmayı tercih ederse sorun yok. eğer farklı bir karar alınırsa o zaman b planımız devreye girer, bu da avrupa için hoş olmaz" dedi.
  renzi'nin bahsettiği b planı'nın göçmenlere schengen kuralları dahilinde ab ülkelerinde serbest dolaşım hakkı tanıyan vizelerin verilmesi olabileceği tartışılırken bbc'nin sorularını yanıtlayan italyan ab bakanı sandro gozzi, "henüz o noktada değiliz. ikinci aşama olarak uluslararası deniz hukukunu tüm hükümleriyle birlikte uygulamaya koyarız" dedi.
  son iki haftadır italya karasuları dışında bekletilen 200 afrikalı göçmen nedeniyle fransa ve italya arasında da gerginlik oluşmuştu.
  fransa, italya'yı ab mülteci politikalarını ihlal etmekle suçlarken, roma göçmenlerin italya'yı sadece transit ülke olarak gördüğüne vurgu yapmıştı.
 8. bodrum'da 8'i çocuk 12 kişinin yaşamını kaybettiği ölüm yolculuğundan ve sahile vuran bedenlerinden tanıdık aylan ve abisi galip kurdi'yi. keşke onları şu fotoğrafla hatırlayabileceğimiz bir dünyada yaşıyor olsaydık… aylan ve galip

  şavaşı kışkırtan ve yeni savaşlar için tezkereye evet diyenlere biz sözümüz var: tırlarla silah taşıdığınız savaştan kaçan çocuklar dün sahildeydi gördünüz mü? savaşa hayır