1. al ruhu tarih öncesi zamanların ateş kültüyle ilgilidir. türk dünyasının her yerinde "al, al karısı, albastı, albas, albıs, almıs" gibi adlarla tanınan kötü bir ruhtur. inanışa göre bu kötü ruh lohusalara musallat olur, onu ve bebeğini öldürür, ciğerini suda yıkayıp yer. al karısı'ndan korunmak için evin içinde bir demir parçası veya kırmızı bez bulundurulurmuş. bugün doğum yapan kadınların başlarına kırmızı kurdela takılması da buradan gelir.

    işin edebî yönü böyle. lohusalı kadınların yaşadığı sıkıntının gerçek sebebini öğrenmek için de söz youreads'teki hekim ve hekim adaylarında.
  2. şamanizmden gelen inanıştır.inanışla birlikte aslında efsanedir. efsaneye göre albastı kötü ruhtur. insan ya da hayvan suretine bürünüp özellikle yeni doğum yapan kadınlara musallat olur ve onların ciğerlerini söker. kırmızı rengi sevmediğinden lahusaya kırmızı bir şey bağlanır. kırmızı şeker ve yiyecekler verilir. doğumlarda dağıtılan kırmızı lohusa şerbetinin al karısını kovacağına inanılır. folklorik olarak ülkemizin her bölgesinde ritüeller değişiklik gösterir. temsili olarak şöyle bir yaratıkmış

    efsaneden uzak olarak. eskiden doğumlar ilkel şartlarda ve hijyensiz ortamlarda yapıldığı için mikrop kapma sonucu iltihaplanma ortayaya çıkmıştır. vücuda giren mikroplar kanı zehirlemiştir. önce akciğerler daha sonra tüm organlara yayılan enfeksiyon ateşi de yükselttiği için halüsülasyonlar görülmüştür. enfeksiyon ve toksik şokdan gelişen lohusa ölümleri de karısına bağlanmıştır.