1. elbette gökten düşer gibi cevap verebilmem olanaksız olsa da, soruyu okur okumaz aklıma düşen ilk şey, ölüm, oldu.

  eğer yeterli bilgim olsaydı, bu soruyu ölüm bağlamında araştırmak isterdim.

  ha, öte yandan, ide nedir, olgu nedir. ikisi birbiriyle alakasız şeyler midir yoksa birbirleriyle karşılaştırılabilir mi. ölüm bir olgu mudur, ide midir. yoksa ikisi de midir, yoksa ikisi de değil midir.

  ölüm olgusu diye, ölüm idesi diye bir şey var mıdır. mükemmel ölüm desem, ölümün nesnesi desem, saçma mı konuşmuş olurum. bunları bilmiyorum. intihar etsem mesela, fikirlerimi de yok etmiş olurum diye kabul edebilir miyim. yoksa dünyaya saçtığım fikirler ben öldükten sonra da var olmaya devam ederler mi. yoksa benim ölümümle yok mu olurlar.

  yahu soru-cevap diye geldiğim başlığın altından, öğren de gel, diyerek daha çok ve daha temel sorularla ayrılıyorum. teşekkürler sözlük.
 2. kimsenin inancını incitmek istemem ama önce bir yaratıcı var mı onu sorgulamak lazım.

  (bkz: tanrı var mı)
 3. bu tip soruları tersiyle birlikte düşünmeyi seviyorum. yaratma özelliği olanın yok etme özelliği de olmalıdır. beş köşeli gözü olan kedi düşüncesini yok edemiyorsak tabiattan, zihinlerden silemiyorsak onu biz yarattık demek pek de doğru olmaz. bu durumda südur etmek üzerine düşünmek daha doğru olur. güneş ışınlarını yaratır mı yoksa südur mu eder? kendinden çıkarır en doğusu budur, çünkü ışıklarını geri çekemez. beş köşeli gözlü fikri beynimizden südur eder onu geri çekemeyiz yok edemeyiz. o zaman biz onu yaratmadık bünyemizden çıkardık o bizim sanal bir parçamız demek daha doğru olur. eğer allah düşüncesinden yola çıkacaksak allah bizlere südur yeteneği vermiştir, bizden dışarı akar bazı şeyler ve bu bize bir avantaj sağlamaz. her varlıktan kendince bir şeyler südur eder, güneşten ışık, ağaçtan yeşil, insandan fikir, allahtan varlık. kimse çıkardığını geri çekemiyor, yok edemiyor. buraya yaratılmış, dizayn edilmiş bir dünya demek yerine südur etmiş bir evren demek daha doğru olabilir.

  bu durumda yolumuz kara deliklere düşebilir. kendileri südur edemiyor bildiğim kadarıyla. işık bile çıkaramıyorlar, sıfır hacimliler.
  abi
 4. bunu tanrı mı verdi, biz mi kazandık, yoksa zeus mu bahşetti bu gücü bilemem ama vardır. belki fiziken var edemeyiz ama bir şeyin olduğuna inanmak onu gerçek kılar. biraz ilerisi şizofrenidir bunun. köşede bir insan olduğunu canlandırırsın, görürsün ve o insan artık gerçektir.