1. "anestezi farkındalığının rastlanma sıklığı 1000 operasyonda 1.3 olarak bildiriliyor. her yıl 21 milyon insanın anesteziyle ameliyata alındığını düşünürsek yaklaşık 25 bin kişi ameliyat masasında uyanıyor. hastanın vücudu tamamen felç olsa da hastalar konuşulanları duyabiliyor, ortamda olan biteni algılayabilir, kendi vücuduna yapılan müdahalelerin farkına varıyor. en korkutucu olan ise acıyı hissedip kılını kıpırdatamayanlar. vakaların 3 de 1 inde acı da hissediyor."

    hiç ameliyat olmamış biri olarak masada kalmaktan daha çok korktuğum olay. olur da bir gün büyük bir ameliyat olmam gerekirse önce bi fıtık falan bakın anestezik farkındalık yoksa sonra buna geçelim diye kendimce korunma yolları bile geliştirdim.

    ayrıca şöyle de bir film var anestezi (2007)
  2. kişinin kendisine verilen anestezinin farkında olması, onun bilinçli ve duyarlı bir insan olduğunu gösterir. evlenilecek erkek tipidir.

    ayrıca (bkz: disosiyatif anestezi) , (bkz: ketamin)
  3. olayla ilgili yapılan araştırmaların birçoğunda; ''biz bu araştırmada bu oranı bulduk,biraz da yüksek çıktığını da biliyoruz ama ne yapalım operasyon esnasında rüya görenler de biz farkındalık yaşadık dediği için inanmak zorunda kaldık'' şeklinde bir şerh düşüldüğünü gördüğümüz olgu. yani özetle gerçek görülme oranının çok daha düşük olduğunu bildiğimiz olgu.