1. planlı ve programlı hareket edilirse araç sahibini üzmeyecek, strese sokmayacak aracın teknik denetlemesidir.

  - öncelikle aracınızın ceza ve vergi durumunu kontrol ediniz. ceza veya vergi borcu ödenmemiş araçlar muayeneye kabul edilmiyor.

  - internetten randevu almanız önemli bir avantaj. bu sizi rahatlatacaktır. 1 veya 1.5 ay öncesinden internetten yoklama yapmanızda yarar var.

  - gideceğiniz muayene istasyonunun yerini bilmiyorsanız harita uygulamalarından veya bir arkadaşınızdan yerini öğreniniz.

  - yangın söndürme cihazınızı ve ilk yardım kitinizi tedarik ediniz.

  - ekzoz emisyon ölçümünüzün zamanı da gelmişse 1ay / 1 hafta / 1 gün vs. öncesinden yapmanızda yarar var. aksi takdirde muayeneye girmeden önce emisyon ölçümüne yönlendiriliyorsunuz. boşuna vakit kaybı. ayrıca ölçüm sırası beklerken dingil bir sürücünün geri geri gelerek aracınıza çarpma ihtimali de var. bugün başıma geldi oradan biliyorum. ayrıca (bkz: dingil)

  - randevu saatinizden en az 45 dakika önce istasyonda olmanız önerilir.

  araç muayene istasyonuna varınca :

  - ilk işiniz sıra numarası almaktır. randevulu olduğunuz için ilgili makineden sıra almalısınız.

  - sıra numarası aldıktan sonra ödeme işlemi gerçekleşiyor. ruhsatınız kolayınızda olsun. ayrıca yanınızda nakit para bulundurun. kredi kartı geçmeme ihtimali var. yine gecikme ücreti ödememek için ruhsatınızdaki tarihi dikkate alarak randevu alın. örneğin; aracınızın muayenesi en son 01.07.2014 tarihinde yapılmış. 02.07.2016 tarihine randevu alırsanız 9 tl. gibi ekstra bir para ödüyorsunuz. şartlarınız müsaitse buna izin vermenize gerek yok. ilaveten ruhsatınızı burada veznedar personele teslim ediyorsunuz.

  - aracınızı kanala sokmak için sıra numaranızı beklemelisiniz. sizi çağıracaklar. randevulu olduğunuz için fazla beklemeyeceksiniz.

  - görevli aracınızı teslim alacak. 20-30 dakikalığına aracınızdan ayrı duracaksınız. sizi yaklaştırmıyorlar.

  - aracınızdaki hafif kusurlar makul kabul ediliyor. fakat ağır kusurlu bir eksiklik söz konusu olursa (örn.: frenler, farlar, korna vs.) aracınızı yaptırmanız için o tarihten geçerli 1 ay süreniz var. tekrar muayeneye girdiğinizde ücret ödemeyeceksiniz. 1 ayı geçerseniz, orasını bilmiyorum.

  - aklınızı kurcalayan hafif bir kusur olursa servise gidiniz. ne olduğunu öğreniniz. hatta tamir edilmesini sağlayınız. muayene operatörleri yoğun olduklarından fazla açıklama yapamıyorlar.

  kolaylıklar dilerim.
 2. şu akmayan trafiğin bir sebebi de telefonda konuşan tipler. evet direksiyon başında makyaj yapanı da var, "ama trafik ağır ilerliyor" diyerek.. onlar ayrı bir terane.. beyler, sizlerden de tıraş olanı var, nağğberr.. her durumda nasıl bir rahatlık çözemedim ama telefonda konuşmak çok yaygın.. ee ne alakası var araç muayenesiyle bunun? telefon araç kiti * olmayan araçlarda geçemesin o muayeneden.. zira çok büyük bir tehlike, defalarca kanıtlanmış bir şey dikkati çok etkilediği telefonun. ama bir o kadar da şuursuz bir millet.
 3. pontiac marka sıfır arabanın sinyalleri sarı olmadığı için (yapacak birşey yok arabanın orijinali bu) ağır kusurlu olarak damgalanıp geçemediği, tüplü şahinin "kusursuz" olarak yoluna devam ettiği, ruhsatta yapılan her hatanın sanki vatandaşın suçuymuş gibi cezalandırıldığı ( 5 yolcu kapasitesi olan binek aracı midibüs olarak kaydetmek), tüvtürk fenni muayenesi.
 4. sigortacılık yaptığım zamanlarda iyi müşterilerimizin araçlarını muayeneye götürürdük randevu olmadığı için gece 12 de çıktığımı bilirim. bu yüzden mutlaka randevulu gidin.