• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.22)
awakenings - penny marshall
dr. malcolm sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca labaratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için sayer'ı işe almak zorunda kalır. dr. sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister.
bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen l-dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen sayer, şansını denemek ister. ilacı leonard lowe üzerinde denemek için izin alan doktor, ilk başta başarılı olur ancak zamanla ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlar.
  1. de niro ve robin williams üstadların oyunculuk nedir dersi verdiği güzide yapım.de niro filmlerini seven biri olarak kanaatim şu ki;bu film, bu zat-ı muhteremin oynadığı diğer filmlere nazaran daha samimi.ya da daha insani öğeler barındırdığı için bana öyle geliyor olabilir.netice itibariyle tarafımca tavsiye edilir,seviniz sevdiriniz efenim.
  2. doğuştan nörolojik hastalık sahibi bir insan olarak sürekli ağlayarak izlediğim ve bir daha izlemeye asla katlanamayacağım film her ne kadar bu çok önemli değil demeye çalışsa da bu çok sevmediğim bedenle öleceğimi ve neler kaçırdığımı asla bilemeyeceğimi hatırlattığı için.
  3. hem robert de niro'nun hem de favori oyuncularımdan robin williams'ın döktürdüğü muhteşem bir drama/biyografidir.

    robin williams'a ve hayat verdiği karaktere aşık olmamak için eksik bir şey yoktur bu filmde. hala güzel insanların olduğu ve umut etmekten vazgeçmemeyi öğreten bir dünyanın kapılarını aralar film ama gerçekler hep yanıbaşımızdadır da. imdb puanı kesinlikle 7,8'den fazla olması gereken muhteşem filmlerden.