• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
Yazar neil gaiman
babamı iki japon balığı ile değiş tokuş ettiğim gün - neil gaiman
en iyi arkadaşınızın iki japon balığını çok isteseniz ve onlar için her şeyi hatta babanızı bile takas etmek isteseniz, ne olurdu?

ya bir de anneniz eve gelip, bu yaptığınızı öğrenirse?

babamı iki japon balığı ile takas ettiğim gün, büyüleyici bir macera ve new york times en çok satanlar listesine giren wolves ın the walls ve coralıne kitaplarının tanınmış yazarı neil gaiman'ın genç okurlar için yazdığı ilk kitap. newsweek dergisi tarafından yılın en iyi çocuk kitabı olarak gösterilen babamı iki japon balığı ile takas ettiğim gün, her yaştan okurun büyük beğenisini kazanmış durumda.
(tanıtım bülteninden)
  1. neil gaiman oğluna uyku saatinin geldiğini söylediğinde, oğlu sinirlenip "keşke babam olmasaydı! keşke... keşke... japon balıklarım olsaydı!" diye bağırınca bu hikayenin temelleri atılmış. neil gaiman bu fikirle dehşete düşse de çok mantıklı bulmuş ve babasını iki japon balığı ile takas eden bir çocuğun hikayesini yazmış.

    elbette anne eve geldiğinde buna çok kızar ve iki kardeşi babalarını geri almaları için yollar. ancak maalesef o arkadaşları da babayı bir elektro gitarla takas etmiştir ve onun babayı verdikleri kişi de bir goril maskesi ile. babalarını bulmak için böyle bir takas zincirini takip eden iki kardeşlerin hikayesini ise dave mckean resimlemiş. türkiye'de bütün çocuk kitapları çok ponçik resimlenmeli genel kanısının aksine, çok farklı bir tarzı olan mckean elbette bu kitapta da muhteşem sayfalar yaratmış.

    gaiman ve mckean'in kitabın başında çocuklarına yaptıkları ithaflar ise çok şirin.