• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
başıboş bir yolculuktan notlar - fernando pessoa
ardında edebiyatın her alanından binlerce sayfalık eserler bırakmış, 20. yüzyılın en kendine özgü yazarı-şairi fernando pessoa'dan (1888-1935) bir güldeste, tanımayanlar için tanışma vesilesi... pessoa'nın gözde temaları olan "düşünmek/hissetmek", "düşlemek/yaşamak", "dış/iç" karşıtlıkları, "kendiyle ben arasındaki mesafe", tanrı, teozofi, mitler, yitim duygusunun sürekliliği gibi kavramlar etrafında dolanıp duran kısa metinler, cümleler, dizeler... baştan sona ya da atlayarak okunabilecek, pessoa'nın şiirli felsefesinin tek bir cümlesiyle günler geçirmeye imkân tanıyan bir seçki..."yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)."(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  pessoa'nın yarattığı farklı karakterlerin farklı felsefelerine dair bir nevi aforizma kitabı. kısa kısa cümlelerin birçoğunun üzerinde uzun süre durmak gerekiyor.
  bence pessoa'ya giriş kitabı olmalı.

  sanırım en çok bernardo soares ve alvaro de campos mahlaslı karakterleri kendime yakın buldum.

  "hepimizin iki hayatı var:
  gerçek olanı, çocuklukta düşünü kurduğumuz,
  yetişkinlikte, pus perdesi üzerinde düşlemeye devam ettiğimiz hayat;
  sahtesi is başkalarıyla paylaştığımız,
  pratik yaşam, yararlı yaşam,
  sonunda bir tabutun içinde biteni."

  - alvaro de campos-

  "bugünün sonunda da dünden kalır sadece, yarından kalacak olan: hep aynı ve hep bir başkası olmanın giderilemeyen, sayısız kaygısı."

  -bernardo soares-

  "