1. buna inanmak ne yazık tüm insanların düştüğü gaflet.

  kardeşlerim, yetkin olmadığınız konularda yazdığınız konuştuğunuz şeyler çöptür. sizin bile tam anlamadığınız şeylerden bahsederseniz karşı tarafa bir kazanç sağlayamazsınız(düşündüremez ve hissettiremezsiniz).
  iletişim kazanç sağlamayan birisi için yüktür ve lütfen bu platformu da yük haline getirmeyelim.
  herkesin bir bildiği vardır. lütfen bilmediklerinizde zamanınızı okuyarak değerlendirin. ve etkileşim içinde olun. mesaj denen bir şey var.
  eyyorlamam bu kadar.
 2. bana göre insanlar bilmediği konularda konuşabilir, bahsedebilir. bunda bir sıkıntı görmüyorum. hatta bu sayede yeni şeyler öğrenebilir kendini geliştirebilir, öğrenmeye hevesi artabilir.

  sıkıntı ancak bir kişinin tam olarak yetkin olmadığı bilmediği bir konuda ısrarcı ve baskıcı olması, açık fikirli olmamasıdır.

  eğer yetkin olmadığımız konularda konuşmayacaksak başta maddeden ve varlıktan bahsetmemiz oldukça saçma olacaktır. ha tanrıdan bahsetmemiz de pek mümkün olmaz bu durumda. iyiden ve doğrudan konuşmak da çok saçma olacaktır. bunların hiçbirinde yetkin değiliz. yani biz zaten hiçbir konuda yetkin olmadığımız için oturup iki laflamakta zarar görmüyorum.

  ama dayatmak ve direnmek sıkıntılı olabilir, o zaman konuşacak bir şey zaten kalmaz, herkes kendi doğrusunu söyler geçer. ayrıca iletişim konusunda da pragmatist düşünmüyorum, "anlat pampa dinliyorum" modu daha güzel olabilir.
  abi
 3. "bazı" konulardan bahsetmek diğer bazı konulara göre havalı olabilir. ancak havalı olan ve kişinin entelektüel seviyesini gösteren şey o "bazı" konulardan bahsetmek değil, bahsederken anlatılan şeyin doğruluğudur. konu ne olursa olsun laf olsun diye konuşmanın havalı bir tarafı olamaz. onun adı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır.
  god
 4. bazı insanlarda bulunan inanış. "nasıl saçma bir konu hakkında konuşsam farklı düşünüyormuş gibi gözüküp zeki olduğuma inandırsam milleti" gibi kafalar mevcut bazılarında. bana denk gelirse böyle birisi acımam bozarım, sinirimi çıkartırım. başkasıyla konuşurken duyarsam böyle bir kişiyi biraz dinlerim sonra içimden "mal" derim ve oradan uzaklaşırım.
 5. bazı konulardan bahsederek havalı olanlar bazı konuların altında ezik kalmaya mahkumdur.
  erdo
 6. sanırım bilgili olunan tüm konulardır. benim arkadaşlarımdan bir tanesi çizgi film manyağıdır. bakın çizgi film diyorum. anime falan değil. ama çocuk konuşmaya başladı mı... şu ana kadar etkilenmeyen kişi yok. yani hangi konu üzerine konuştuğunuz değil, nasıl konuştuğunuz önemli. üzerinde hakim olduğunuz bazı konular hakkında konuşması gerçekten havalı. .