• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
bekleyiş ve umut - eugenio borgna
eugenio borgna bu kitabında insan olma halinin iki yapıtaşını, bekleyişi ve umudu fenomenolojik bir yönelimle ele alıyor. klinik deneyimlerinin sağladığı içgörüyle ruhun kuytularına nüfuz etmenin yollarını arayan yazar, okuru bekleyiş ve umudun felsefi ve edebi imgeleri arasında umut dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

"sadece günlük hayattaki karşılaşmalarımızda değil, kaygı ve huzursuzluğa kapılmış hastalarla yaşadığımız karşılaşmalarda da ve hatta özellikle bunlarda, sessizlik içinde diyalog kurmanın gizemli anlamını kavramamız gereklidir; bu, onların ne hissettiklerini ve ne duyduklarını, huzursuz bekleyiş ve umutlarının neler olduğunu, hayatlarının ufuklarına inen gölgeleri sezmek amacıyla yapılmalıdır."
(tanıtım bülteninden)
  1. borgna'nın diğer kitaplarına nazaran daha edebi bir dil tutturduğu kitabı. bu üslup da kitabı daha okunabilir ve zevk veren bir yapıta dönüştürmüş. bellek, umut, geçmiş, gelecek, deneyimler gibi kilit kavramlar üzerinden ve de sanattan, edebiyattan yararlanarak anlatıyor. bekleyişin kavramsal ve insani sıkıntılarından umut etmenin psikotik yıkımına güzel bir konu aralığında anlatıyor. bunları anlatırken proust ve pavese gibi yazarlardan yararlanması konuyu çekici hale getirmiş.
    sezgi