• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
boerue
boerue, şamanizm ve tengricilik ile harmanlanmış orta asya türk kültürünü konu alan animasyon bir seri. serinin ismini aldığı boerue, yani “börü” sözcüğü ise eski türkçe’de hem “kurt” hem de “saygıdeğer lider” anlamlarına geliyor. boerue, bilginin özünü ve niteliğini, gerçek bilgiyi kimlerin hak ettiğini ve bilimin etik sınırlarını sorgulamak için yola çıkmış, oldukça ilginç ve derin konuları tek çatı altında toplamayı başaran bir seri.

boerue’nun ana karakteri ise, kimya akademisi’nin tarihindeki en genç element avcısı olan ve element koleksiyonunu tamamlayarak idolü opaz bey‘in öğrencisi olma hayalini gerçekleştirmek için yola çıkmış, duman adında genç bir delikanlı. hiçbir engelin onu hedefinden alıkoymasına izin vermiyor: ne şamanların, ne savaşın, ne de gerçekle gerçek olmayanı ayırt etmesine engel olan hastalığının. duman bu yolculuğunda, bilge ve yaşlı şamanlardan tutun, en az cüssesi kadar kalbi de büyük boz ayılara kadar, birçok yoldaş eşlik ediyor.
 1. bugün yönetmeni ve senaristiyle tanışma fırsatı buldum ve projelerine gerçekten inandım. Ayrıca, çok samimi insanlar olduklarını düşünüyorum. (Yönetmeni çok zarif birisi. Senaristi ise neşeli ama çok konuşuyor!) Neyse, hayatımda ilk defa bu hanımefendilerin projelerine online bağış yapmış bulundum. Siz de yapmak isterseniz kickstarter. Bu da siteleri boerue.com.

  Özellikle şamanik animasyon fikirlerini ve tasarımlarını çok beğendim. Hedefledikleri parayı bulurlarsa, yolları açık olur diye düşünüyorum.
 2. dün itibariyle gereken bağış miktarını toplayan güzide proje. teşekkür babında şöyle bi performans da yayınlamışlar.

  animasyonun yıl sonunda izleyici ile buluşacağını söylemişlerdi. umarım başarılı olurlar.
  ulgan