• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
bones
bones bir amerikan suç-drama dizisidir. ilk bölümü fox network kanalı tarafından 13 eylül 2005' te yayınlanmıştır. dizi de fbi' ya gelen çözümlenmemiş cinayetler ve çeşitli suçlar adli antropolojinin ve adli arkeolojinin yardımıyla çözülüyor.
 1. dizinin baş karakterleri fbi ajanı seeley booth (david boreanaz), adli antropolog dr. temperance 'bones' brennan (emily deschanel) dır. diğer karakterler michaela conlin, t. j. thyne, eric millegan, tamara taylor, ve john francis daley tarafından canlandırılmaktır. yaratılırken hafif de olsa yazar ve adli antropolojist kathy reichs 'ın hayatından esinlenilmiştir.
 2. 11. sezonun sonlarına gelmiş, hala büyük bir keyifle takip ettiğim nadir dizilerden bir tanesi. ben bu diziye başladığımda 4 veya 5. sezondaydı. kısacası 7-8 senedir salt takipçisiyim. bir izleyiciyi bunca sene kendisine bağlı tutması kolay değil.
  yaratıcısı, baş karakterin kendisi gibi antroplog olan kathy reichs'tir. aslında bir yığın roman serisinin dizileştirilmiş halidir. o kitapları okumak için de sabırsızlanıyorum.
  ana karakter emperance brennan, zor bir çocukluk geçirmiş, fazla zeki, 8 (veya daha fazla) dil bilen 2-3 tane doktoraya sahip olan, dünyanın ileri gelen atroploglarındandır. hikaye, brennen'ın seeley booth adlı bir fbi ajanına bir cinayette yardımcı olmasıyla başlar. daha sonra fbi, brennen'ın çalıştığı laboratuar'ı, cinayetlere de yardım etsinler diye tutar. brennen ve booth, iki zıt karakter olarak kendilerini ortak olarak bulurlar.
  ve bit tabii zıt karakterlerin birbirilerini çekme gibi bir durum söz konusudur.
  booth dediğimiz fbi ajanı, alkolik babası tarafından dövülmüş, sıkıntılı bir çocuk geçirmiştir. bu kötü davranışın etkileri hem kendisinde hem de kardeşinde net bir şekilde görülmekle birlikte, booth'un altıncı his dediğimiz bilimsel olmayan yetilerini de geliştirmiştir. resmen vücut dili okuma konusunda naturel bir yeteneğe sahip olan booth, bu özelliği yüzünden sezonlar boyunca brennen tarafından eleştirilerle karşılaşır. lakin brennen'ın asıl derdi, onun bu tarz bir yetenek geliştirememesi ve her şeye bilimsel açıdan bakmak zorunda kalmasıdır.
  booth, kumar bağımlısıdır. üniversitedeki futbol bursunu omzundan sakatlanması yüzünden kaybeder. daha sonra askere yazılır, keskin nişancı olur, çok ağır şartlarda çok ağır durumlarla baş etmek durumunda kalır ve en sonunda fbi'da kariyerine başlar.
  dizi de ikisinin arasındaki etkileşimle birlikte cinayetlerin çözülmesini konu alır.

  !---- spoiler ----!

  daha sonra evlenirler ve iki de çocuk sahibi olurlar. brennen kendini biraz daha toparlar. insan tepkilerini daha iyi analiz etmeyi öğrenir ama bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur sonuçta.

  !---- spoiler ----!
 3. 3 ocak tarihinde son sezonunun başlayacağı dizi.
  inceleme yazısı için tık tık