1. şu girdide bahsedildiğine göre burçin mutlu pakdil galaksiyi bulan kişi değil galaksinin yeni özelliklerini keşfeden ekibin bir parçasıymış. yine de küçümsenmemesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. ülkemizin şartları malum.

  burçin mutlu pakdil isimli türk bilim adamının bulduğu galaksi. nadir bulunan çift halkalı Hoag tipi galaksiymiş.

  hem türk, hem kadın, hem de kapalı bir bilim adamının yapmış olması beni çok mutlu etti. üstelik türkiye'de eğitim görmüş bilkent üniversitesi mezunu. saçma sapan eğitim sistemimizden böyle başarılar çıkması çok umut verici. her ne kadar eğitimine türkiye'de devam etse bu başarıyı elde edemeyeceğini bilsem de bir gün bu ülkede güzel şeyler olabileceğine inandım tekrar.

  ben konuyla ilgili çok bilgi sahibi olmadığım için galaksiyle ilgili teknik detaylar veremiyorum ama şu videoda kendisi anlatmış. bu konuda bilgi sahibi olan yazarlar belki başka açıklama yapar.
 2. türk kökenli bir astrofizikçinin bulduğu galaksi değildir. zira galaksi daha önce keşfedilmiştir. iki halkalı bir hoag tipi galaksinin ilk kez gözlemlenen özelliklerini keşfetmiş bir ekibin üyesidir. tabii ki tebrik etmek lazım.

  bu vesileyle belirtmek isterim; aziz sancar'ı poster çocuğu yapan medya burçin hanımı da hawking yapar. bokunu çıkarırlar, anneannesinin köyüne kadar giderler. halbuki bu tip keşifler bilimin her alanında gündelik işlerdir. olması gerekendir. 1000 yılda bilim namına hulusi behçet, aziz sancar ve bu hanım kızımızı çıkarabilen aşağılık kompleksi son 10 yılda doruklara ulaşmış ülkemizde abartılır da abartılır. mehmet öz'den bile üstün bilim adamı olur.

  o yüzden çok da şey yapmayın. daha önemlisi bu ülke astrofiziğin, tıpın, teknolojik gelişmelerin falan konuşulduğu bir ülke mi olacak diye sorun. yarın neresi patlayacak demediğimiz zaman bu kırk yılda bir iki kez gelen başarılar daim olur, olsun.

  şunu da şuraya koyalım.
 3. çokta şey yapmakta fayda görüyorum.

  vakti müsait olan arkadaşlar bulundukları şehirlerdeki üniversitelerin kimya, fizik, biyoloji vs. kongrelerine katılarak akademisyenlerin yaptıkları çalışmaları dinlemesini çok isterdim.

  geçen yaz mersinde ulusal kimya kongresine katıldım, fbi'ya test teknikleri geliştirilmesinden tutunda, gözbebeğindeki sıvıdan tam ölüm saatinin belirlenmesine kadar onlarca türk akademisyen ve hocanın çalışmaları ufku katlayacak cinsten.

  bu ve bunun gibi çalışmalar bir bütünün küçük parçaları ve milli ayağı göğüs kabartıyor. türkiyede yapılan her türlü bilimsel çalışma sonuna kadar desteklenmeli.
 4. galaksiye ismi verilen kızcağız fatih tezcan isimli şahıs tarafından fetö'nün kurguladığı bir pr çalışması olarak teşhis edilmiştir. nedeni de fetö'nün kendin trump'a sevdirme çabasıymış. bu dahiyane tespitten sonra konuyla ilgili haberlerin arkası kesilmiştir.