1. gerçek hayattaki insanlardan çok sosyal medyadakilerle muhatap olan insan. tam ifade edemediğimi düşündüğüm için bir kez daha başlığı yinelemek istedim. dışarıdan bakılınca yalnız insan olarak fişlenebilir ama değildir. onunkisi daha çok tercih edilmiş bir yalnızlıktır. çünkü yaşadığı hayatta iki kelam edecek, iki geyik yapacak, gösterime girmiş bir film üzerine konuşacak bir insan bulamaz da ondan, kendini sosyal medyaya atar. ama bu durumu o kaçtığı insanlar gibi, yediği yemeği, gittiği yeri, otunu bokunu paylaşarak yapmaz.
  sözlükleri takip eder, iyi kötü bazılarında yazar, twitter'ı takip edeni takip ederim kafasıyla değil de yazar, sanatçı, gazeteci, blogger insanlarını takip eder oradan yeri sorular sorar, konuşur, instagram'da layk sayısında değil hayatında gördüğü ilginç kareleri paylaşır, aynı şekilde insanları takip eder, facebook'ta arkadaş sayısı 200 etmez o yüzden orayla pek meşgul olmaz. var böyle insanlar bu zamanda. yıllarca yanında arkadaş dediği insanlar onları sus pus bilir ama bir gün yeni bir ortam denk geldiğinde bu tariftekilerinden biri denk geldiğinde çenesi düşer bizim yalnızın, arkadaşı şaşırır kalır. oysaki yan yana olmalarına rağmen hiç tanımamıştır ki onu. kendi küçük dünyasıyla sadece damgalamıştır o kadar.
 2. insanlar, hayatıma bedenleriyle değil düşünce ve fikirleriyle girsinler mantığıyla ilerleyen birisi olarak benimdir bu. yanımdaki insanlardan daha fazla kilometrelerce uzaktaki insanlarla arkadaş olurum. bedenen yanımda olmasalar bile düşünceleriyle, fikirleriyle, hoş sohbetlerinden dolayı konuşmadığımız zamanlarda daima varlıklarını aratmışlardır bana. bu durumu anlayamayan insanlar çıkıp, o kadar uzaktaki insandan arkadaş mı olur, ne paylaşacaksın ki onunla derler. desinler, anlatsanız da anlamazlar. beni anlayamadıktan sonra yanımda otursan ne ki ? ' yalnız' gözüküyor olabilirim ama ' yalnızlık' çekmiyorum. tabi her internetten tanışılan insana da ben bununla iyi arkadaş olabilirim diye atlamamak gerek.
 3. sözlükçülerin çoğunu kapsayan şey. gerçi sadece sözlükten değil, başka mecraladan da faydalanıyor ve yeni insanlar tanıyıp sosyalleşiyoruz.

  alternatif daha çok internette; çevrede öyle değil. benzer tarzda insanlarla muhatap oluyoruz belki de.

  internet ortamı sırayla konuşabildiğimiz bir yer olduğundan ve kendimizi onaylanmış hissedebileceğimiz mecra yahut kişilerle etkileşim halinde olduğumuz yerler olduğunu dusunursek durum daha mantıklı görünebilir.
 4. çünkü internette daha rahat ediyor insanlar. sapıkça bana kalırsa. internette bir imaj çizebiliyorlar. kendilerini olmak istedikleri gibi gösteriyorlar. medyanın ciddi manada insanlarda histeriye neden olduğunu düşünüyorum. kafalarında yarattıkları şey olmaya, olmadığını oynamaya başlıyorlar. ama gerçekte bunları yapamıyorlar. yani evet gündelik hayatta da ben şöyleyim gibi gösterileri bolca görüyoruz ama buradaki profil gibi olamıyor. bence saçmalıyoruz hatta toplu halde delirmek üzereyiz.

  edit:bunun da duyarı yapıldığına göre başlığı kapayabiliriz. dahası yok. analiz yok.
  sezgi
 5. internettekiler de bir nevi çevre. internet bağlantısı olan insandır.

  insanları, hangi insanlarla daha çok muhatap olduğuna göre sınıflandırmakla bir yere varılamayacağı kanaatindeyim.

  haydi madem, bir kaç başlık önerisi. açın, açın doldurun.

  berberdekilerden çok kahvelerdekilerle muhatap olan insan,
  komşulardan çok karşı apartmandakilerle muhatap olan insan,
  bakkallardan çok süpermarkettekilerle muhatap olan insan,
  boklardan çok püsürlerle muhatap olan insan.

  ne oldu şimdi, sosyal analiz falan mı yaptık?

  ondan sonra yasasin kötülük kötüymüş. sizin yüzünüzden?!