clive barker

Kimdir?

5 ekim 1952 ingiltere doğumlu yazar, yönetmen, yapımcı ve ressam.

ressam bir annenin çocuğu olan barker, üniversitede ingiliz dili ve edebiyatı ve felsefe eğitimi almıştır. genellikle hellraiser film serisi ve pinhead karakteri ile adı yan yana anılmaktadır. barker 2008 yılında boyun bölgesinde bulunan çok sayıda polip (fazla doku parçası) sebebiyle 2 ameliyat geçirmiştir. bu ameliyatlardan sonra sigarayı bırakmıştır.

'90'ların başında eşcinsel olduğunu açıklayan barker, 2008 yılından beri hollywood korku müzesi'nin yönetim kurulu üyesidir. kendisi beverly hills'te yaşamaktadır.
 1. "korku edebiyatı" denildiğinde adı (bkz: edgar allan poe) ile birlikte anılması gereken, popülerliğini hellraiser serisiyle edinmiş olsa da, hiçbir zaman kitleleri arkasında sürükleyecek kadar popüler olamamış, oldurulmamış fantastik kurgu ve korku edebiyatı yazarıdır.

  türkçeye çevrilmiş kitapları şu şekildedir (tarihler ingilizce orijinal ilk baskılarının tarihleridir):

  - lanetlenme oyunu* (1985)
  - kabal* (1988)
  - muhteşem gizli gösteri - sanat'ın ilk kitabı* (1989)
  - zaman hırsızı* (1992)
  - ezelistan - sanat'ın ikinci kitabı* (1994)
  - kutsanma ayini* (1996)
  - galilee* (1998)
  - abarat* (2002)

  bir de, filmi de çekilen kan kitapları* (1984-85) serisi var 3 kitaplık. filmi çok kötüydü ama kitapların hepsi şahanedir. hikayelerden oluşur her bir kitap.

  henüz adını bile duymamış olanlar olabilir. her başarılı korku öyküsünün yazarı stephen king ya da eap olacak değil. barker'ın öncelikle kabal'ını okuyun ve kendiniz karar verin.
 2. zaman hırsızı kitabını yıllar önce okumuştum, başladıktan sonra bitirene kadar elimden çok zorunlu anlar haricinde bırakmadığımı hatırlıyorum. korku edebiyatı pek ilgimi çekmediğinden hakkında söyleyebileceklerim ne yazık ki bundan ibaret, kitabı okuduğumda çocuktum bir de, anılar taze değil artık.