1. yıllar önce aaahh belinda'da duyduğumda o nedir acaba dediğim, ama şimdi mutfağında çalıştığım bistroda her gün yaptığımız tost. 2 dilim tost ekmeğinin üzerine önce tereyağı sürüyoruz, üzerine taze kekik serptikten sonra 2 dilim gruyère ile kaplıyoruz. bunun üzerine 2 dilip jambon, ve üzerine tekrar 2 dilim daha gruyère ile kaplayıp fırına atıyoruz. yanına salata ve 1 dilim baget ekmeğiyle servis ediliyor. aceleniz varsa bazen çıtır olmasını beklemeden de servis edilebilir, ama çıtır çıtır olanı daha makbuldür.

    not: bütün olay o taze kekik, söyliyeyim.
  2. ilkokulda fransızca eğitim alırken hocaların habire söyleyip durduğu yediğimde bildiğin tost olduğunu anladığım şey. ismi çok havalıydı ama le croque monsieur u böylee gırtlaktan söyleyince portakallı ördek istiyormuş hissine kapılıyorsunuz. (moinseur değil monsieur)
  3. bildiğin sucuklu kaşarlı tostun sucuk yerine jambonla yapılıp son aşamada da üzerine beşamel sos dökerek fırınlanıp servis edilmiş hali. üzerine yumurta kırıp fırınlarsan oldu sana croque madame...

    sene 1895, grand cafe 'de, lumiere kardeşlerin filmini izlemeden önce (tarihteki ilk biletli film gösterimi) bu sandviçleri atıştırmışlar :)
    mesut