1. positech games tarafından yapılmış bir toplum simülasyonudur. oyunda seçtiğiniz ülkenin kontrolü size verilir ve bu ülkeyi adam etmeniz beklenir. farklı fraksiyonları dengede tutmak ya bir kısmını dektekleyip diğerlerini elimine etmek gibi seçenekleriniz var. ekonomiyi geliştirmek sosyal hizmetleri arttırmak vs gibi onlarca farklı değişken var.

  benim bu oyunda uyguladığım en kesin çözüm başlar başlamaz %50 emlak vergisi dayamak. orta direğin omurgasını paramparça eden bu hareket devletin gelirini bir anda iki katına çıkarabiliyor. sonrasında ise bütün kapitalist hareketleri yok edip tarıma dayalı bir ekonomi geliştirip netice itibariyle bütün ülkeyi kalkındırabiliyorum. bunun önündeki en büyük engel dinciler. dinciler ülkenin gelişmesini sağlayan hemen herşeye karşı oldukları için onları elimine etmekten başka çareniz kalmıyor. olmuyor yani dinle devlet bir arada olmuyor.
 2. okullarda din derslerini kaldırdıktan bir süre sonra ülkedeki ''religious'' adı verilen grup neredeyse sıfır seviyesine geliyor. ardından ülke kolayca kalkınabilir. socialist paradise başarımını kazanmak için çok çalıştım(*:swh)
 3. muhalefet olamadığınız, doğrudan iktidar olarak başladığınız ve iktidar olamadığınızda (bkz: game over) ekranı çıkan sözde seçim simülasyonu. dinamiklerini testetmek için son hızda, saçma sapan hareketler yaparak, event'lara rastgele tıklayarak seçimi kaybetmeye çalıştım ama yok, iktidardan düşemedim bir türlü. bu nedenle oynamaya değer bulmadım.
 4. oyuncuya birçok modifikasyon şansı vererek oyunun dinamiklerini ve zorluğunu değiştirmeyi mümkün kılan bir oyun. daha büyük bir deneyim yaşamak içinse şu ana kadar 3 tane olan dlc lerinin de oyuna eklenmesi gerekli bence. bunun yanında bir sürü modu da bulunmakta ve birçoğu dlcleri gerektiriyor.

  democracy 2yi de oldukça oynamış biri olarak democracy 3te beklentilerim çok daha farklıydı. biraz bahsetmek gerekirse ikinci oyunun sonunda şu beklentiler oluşmuştu.

  1- muhalefet partilerinin daha etkin olması ve oynanabilir hale getirilmesi lazım. seçim kaybı sonucunda gerekirse oyun devam ettirilmeli ve tekrar seçime girilinceye kadar ki politik süreç de işlenmeli.

  2- çoklu oyuncuya aslında uyarlanabilecek ve bu şekilde çok farklı boyuta taşınabilecek bir oyun. tabii bunun için 1.maddenin sağlanması gerekli. ama çoklu oyuncu derken daha büyük bir kapsamda düşünülmesi lazım ve önce 3. hayalime geçmeliyiz onun için.

  3- global economy biliyorsunuz oyunda etkili, ama gdp üzerindeki etkisi dışında pek fark etmiyorsunuz. bunun yerine küresel siyasette olaylar ve tercihler daha önemli boyuta taşınmalı ve oyun ülkeler arası etkileşimlere imkan tanımalı. mesela sosyal demokrat politikaları güden ülkelerin etki alanlarına göre başka ülkelerde bu politikaların talep edilmesi, sonuçları değişiyor olabilir. veyahut bir ülkede beyin göçü patladığı zaman başka bir ülkede göç artıyor olabilir vs vs.

  4 - çoklu oyuncu modu kesinlikle ve kesinlikle ülke içi olduğu kadar ülkeler arası şekle de büründürülmeli ve hayalimdeki 3 ülkeli - 6 kişili turn based oyun derhal yaratılmalı.

  neyse bu hayallerle democracy 3e baktık ve tabii ki bunların hiçbirisi yok. democracy 4 olacak mı bir gün, olursa bunlar olacak mı sorularının cevabı da büyük ihtimalle hayır gibi duruyor.