• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.13)
der name der rose - jean-jacques annaud
fransiskenlerin lideri cesena'lı michelle'nin, isa ve havarileri'nin yoksul olduğunu, yoksul bir yaşam sürmenin gerektiğni söylemesinin ardından, imparator, fransiskenlere karşı bir yakınlık hisseder. oysa papa xxıı. ıoannes, tüm tezlerini yetki ve varlık üzerine kurmuştur.
 
italya'nın kuzeyinde bir manastırda, cinayet işlenmiştir. saygın ve bilgili bir fransisken olan baskerwilleli rahip william (eski sorgucu), olayı araştırmak üzere imparator tarafından görevlendirilir.babası tarafından, rahip william'ın yanına eğitilmesi için verilen genç rahip melk'li dom adso'da, bu görevde hazır bulunur.
 1. umberto eco'nun aynı isimli romanından uyarlanan, başarılı bir uyarlama olduğu söylenen ama kitabı okuyanlar tarafından genellikle beğenilmeyen film.

  on dördüncü yüzyılda, kilise baskısı altındaki avrupa'da geçmekte, kilise sıkça eleştirilmektedir. kilise zorba, halkı sömürüyor falan. din bilimin önüne taş koyuyor falan.kesinlikle sıkıcı değil, fırsatı olanın izlemesi gerektiğini düşündüğüm filmdir kendileri.

  !---- spoiler ----!

  filmde manastırda işlenen cinayetlere kilise toplumunun şeytanın işi gözüyle bakması ama bilime, düşünceye inanan bir rahip tarafından olayların aydınlatılması anlatılmakta. polisiye film diyeceğim, küfür yiyeceğim. demiyorum.

  !---- spoiler ----!
  kikk
 2. uyarlandığı kitabı (bkz: il nome della rosa) iki gün önce bitirmiştim. filmi de az önce bitirdim. sıcak sıcak görüşlerimi yazayım madem.

  olabildiğince kitaba sadık kalan bir film ve böyle olması iyi bir şey. olayların geçtiği yıl 1327 ve o dönemin insanları, kilisesi, yaşam şartları vs. gayet güzel yansıtılmış. ayrıca kitapta yer alan tanrıbilimsel ve felsefi konular ile tartışmaların filmde daha az bulunması tempo açısından iyi olmuş. oyunculuk açısından da başarılı bir film, rol alan herkes iyi iş çıkarmış. sonu ve suçlu(veya suçluları) tahmin etmek kitaptakinden daha zor, ki bu da ayrı bir artı bana göre. sonuç olarak notum 10 üzerinden 7. tarihi filmlere ve detektiflik-gizem filmlerine ilgi duyanlara öneririm. keyifle izleyin.

  filmle ilgili birkaç ilginç bilgi:

  -kitapta ve filmde gösterildiği gibi el işi kitap yapma geleneği günümüzde sadece padua'daki praglia manastırında devam etmektedir. tek bir sayfa yapmak altı ay ile bir yıl arasında bir süre alır.

  -film abd'de gişe hasılatı bakımından sadece 7.2 milyon dolar ile başarısız olmuştur. ancak, avrupada gayet başarılı olmuştur. (dünya çapında gişe hasılatı 77 milyon dolar)

  -filmin çekileceği yıllarda sean connery'nin kariyeri o kadar kötü bir noktadaydı ki prodüksiyon şirketi sean connery'nin başrolde yer almasını isteyen yönetmeni finanse etmek istememiş.

  -filmin hazırlık süreci 5 yıl sürmüş.

  -başrol için robert de niro da seçmelere katılmış fakat başrolün bir kılıç düellosunda yer alması konusundaki ısrarları yüzünden seçilmemiş.
 3. gerek kitabi olsun gerekte filmi olsun bende ayri yeri olan bir eserdir. filmini (bkz: tv8) 'in kanal oldugu yillarda bir kismina denk gelerek izlemistim. hani olur ya bir film vardi dersiniz arkadaslariniza sorarsiniz ha iste sordum sorusturdum. bir film izledim arkadaslar yarisinda actim kilisede geciyor, cinayetler falan anlattim. kimse bilmiyordu, sonra internet kullanimi artip bilgi daha erisebilir hale gelince once kitabina ulastim ki umberto eco ile tanismama vesile olmustur tv8. kitap bitince filmi tekrar izledim ve gorsel bir solen yasadim. kitaptaki tadi beklemem haksizlik olurdu ama film bana gore gayet guzel.